Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Geberit notuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży w Europie Centralnej i Wschodniej w 2014 roku

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 13 sty 2015 10:31
Geberit notuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży w Europie Centralnej i Wschodniej w 2014 roku
Zakład produkcyjny Gebetit w Szwajcarii (miejscowość Jona). Fot. Geberit, Sota AG

Firma przedstawiła wstępne dane finansowe za 2014 rok. W tym okresie sprzedaż Grupy wzrosła o 4,9% do kwoty 2,4 mld franków szwajcarskich, a w naszym regionie Grupa odnotowała wzrost sprzedaży o 11,7%.

REKLAMA

Firma odnotowała silny wzrost sprzedaży w 2014 roku. Sprzedaż Grupy wzrosła o 4,9% do kwoty 2 404,4 CHF. Po korektach walutowych odpowiada to wzrostowi o 6,4%. Jeśli chodzi o wyniki, Zarząd oczekuje marży operacyjnej pomiędzy 26 a 27 procent w skali roku. Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie roczne za 2014 ukaże się na konferencji dla analityków i mediów w dniu 10 marca w 2015 roku.

Wzrost sprzedaży skorygowany o różnice kursowe powyżej celów średniookresowych

Sprzedaż wzrosła w IV kwartale 2014 roku o 1,9% i osiągnęła 535,3 mln CHF. Po skorygowaniu o różnice kursowe - wzrost wyniósł 2,9%. W walutach lokalnych, spowodowało to wzrost o 4,1% w kolejnych sześciu miesiącach roku - wartość, która pokrywa się ze średniookresowym zakresem docelowym (między cztery a sześć procent). Było to konsekwencją dobrych wyników w pierwszej połowie roku (+ 8,6%), na co częściowo miała wpływ łagodna zima , która była korzystna dla branży budowlanej.

Skumulowana sprzedaż Grupy Geberit w roku 2014 wzrosła o 4,9% do kwoty 2 404,4 milionów CHF, co po korekcie różnic kursowych stanowi wzrost o 6,4%. Straty walutowe uwzględnione w sprzedaży wyniosły 34 mln CHF.

Pozytywny wzrost sprzedaży we wszystkich regionach i na wszystkich rynkach1

Europa odnotowała po korektach różnic kursowych wzrost sprzedaży o 5,9%, na wszystkich raportujących rynkach. Dwucyfrowy wzrost odnotowano w Wielkiej Brytanii / Irlandii (+ 19,8%) oraz Europie Centralnej i Wschodniej (+ 11,7%). W Szwajcarii (+ 6,6%) oraz w Niemczech (+ 6,0%) odnotowano również satysfakcjonujący wzrost sprzedaży. Wzrosty odnotowano także w krajach Beneluksu (+ 4,0%), we Francji (+ 3,0%), na Półwyspie Iberyjskim (+ 3,0%), we Włoszech (+ 2,7%), w Austrii (+ 2,5%) oraz w krajach skandynawskich (2,4 %). Pomimo niesprzyjających warunków zachodzących w sektorze publicznym – na obszarze istotnym dla Geberit - Ameryka zanotowała wzrost o 6,4%. Bliski Wschód / Afryka (+ 21,2%) i Dalekiego Wschodu / Pacyfiku (+ 12,8%), odnotowały znaczny wzrost sprzedaży.

W przeciwieństwie do pierwszej połowy roku, silniejszy wzrost sprzedaży odnotowano w Systemach Sanitarnych w porównaniu do Systemów Rurowych w drugiej połowie roku. Skumulowana sprzedaż wzrosła w Systemach Sanitarnych o 5,1% we frankach szwajcarskich (6,7% w walutach lokalnych), ze wzrostem w Systemach Rurowych tylko nieznacznie niższym - na poziomie 4,6% (6,0% w walutach lokalnych).

Znaczny wzrost marż operacyjnych w porównaniu do poprzedniego roku

Wzrost wolumenu w stosunku do poprzedniego roku oraz wzrost kosztów materiałów poniżej średniej, będzie miał pozytywny wpływ na przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (EBITDA) - marży. Będzie to częściowo zniwelowane przez wyższe bonusy dla klientów oraz wzrost kosztów personalnych. Dla roku jako całości, Zarząd przewiduje marżę EBITDA na poziomie między 26 a 27 procent.

Pełne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie roczne za 2014 ukaże się na konferencji dla analityków i mediów w Zurychu w dniu 10 marca w 2015 roku.

Status oferty nabycia Sanitec

W komunikacie medialnym z dnia 23 grudnia 2014, Geberit ogłosił, że procedury zatwierdzania przez urzędy ochrony konkurencji "nie zostały jeszcze w pełni ukończone i że termin przejęcia dla akcjonariuszy Sanitec został w związku z tym przedłużony do dnia 02 lutego 2015.

1) Wszystkie dane dla regionów / rynków są skumulowane i w walutach lokalnych


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA