Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Grzejnik pod napięciem - z elektryczną grzałką

  • Autor: redakcja magazynu Łazienka
  • 06 sie 2014 09:41
Grzejnik pod napięciem - z elektryczną grzałką
fot. Instal Projekt
Grzejnik pod napięciem - z elektryczną grzałką
Grzejnik pod napięciem - z elektryczną grzałką
Grzejnik pod napięciem - z elektryczną grzałką
Grzejnik pod napięciem - z elektryczną grzałką

W okresach poza sezonem grzewczym szczególnie przydatne mogą okazać się grzałki umożliwiające podłączenie łazienkowych grzejników centralnego ogrzewania do sieci elektrycznej.

REKLAMA

Grzałki zasilane prądem elektrycznym można zainstalować do większości grzejników  podłączonych do wodnej instalacji c.o. Najczęściej podłącza się je do grzejników o konstrukcji drabinki - zresztą najpopularniejszych w polskich domach. Podłączenie grzałki pozwala uniezależnić grzejnik od pracującej okresowo instalacji centralnego ogrzewania.

- Elektryczna grzałka do grzejnika centralnego ogrzewania sprawia, że możemy korzystać z grzejnika przez cały rok, również poza sezonem grzewczym. Pozwala wykorzystywać grzejnik łazienkowy jako suszarkę do ręczników czy odzieży, kiedy instalacja c.o. nie pracuje. Wszystko to sprawia, że grzejnik połączony z grzałką jest najpełniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania łazienkowego. - mówi Małgorzata Olszewska, młodszy menedżer produktu w firmie Instal-Projekt.

Naszpikowane elektroniką

Grzałki mogą być również wyposażone w zabezpieczenia przed przegrzaniem, zamarzaniem, systemy elektroniczne z n.p. czujnikami temperatury zewnętrznej. Nowoczesne grzałki mogą być również sterowane zdalnie – za pomocą sterownika umieszczonego na np. ścianie, który z grzałką zamontowaną na grzejniku komunikuje się za pomocą podczerwieni. Grzałki wyposażone są również w niezbędne przyłącza  elektryczne  i  hydrauliczne, posiadają standardowe zewnętrzne gwinty przyłączeniowe 1/2 cala umożliwiające podłączenie ich do większości grzejników. Mogą posiadać również trójniki przyłączeniowe niezbędne do niektórych konfiguracji przyłączeniowych. Zazwyczaj informacje o możliwości zastosowania grzałek elektrycznych w grzejnikach podają producenci w materiałach informacyjnych dotyczących danych produktów

Właściwy dobór

Aby grzałka elektryczna współpracowała z grzejnikiem we właściwy sposób, należy ją optymalnie dobrać, a dokładniej – dobrać moc grzałki do mocy grzejnika. Informacje o przewidzianej mocy  grzałek znaleźć można w opisach technicznych grzejników. Zazwyczaj przyjmuje się, że moc grzałki powinna stanowić 70-80% mocy grzejnika. Jeżeli jednak np. grzejnik z grzałką elektryczną będzie wykorzystywany jedynie jako np. suszarka do ręczników, moc grzałki może być też niższa.

Woda nie może krążyć

Aby poza sezonem grzewczym efektywnie korzystać z grzejnika wyposażonego w grzałkę, należy pamiętać o zapobiegnięciu cyrkulacji wody w instalacji. Grzejnik musi być więc wyposażony na zasilaniu w zawór odcinający lub termostatyczny, dzięki któremu można go odłączyć od instalacji c.o. Zaworów odcinających nie montuje się natomiast na powrocie wody. Drugi zawór – odpowiedzialny za powrót czynnika grzewczego musi pozostać otwarty – podgrzana woda zwiększa swoją objętość i nadwyżka ta musi zostać „przejęta” przez instalację. Grzejnik z zamontowaną grzałką, jak również elektryczne gniazdo przyłączeniowe nie mogą być instalowane w odległości mniejszej niż 60 cm od wanny, umywalki czy natrysku.


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA