Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

fot. Wikimedia Commons, Darwin Bell

Prawidłowe oznakowanie produktów, brak bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi, w dwóch przypadkach zastrzeżenia dotyczące wytrzymałości - to wynik interwencyjnej kontroli rur instalacyjnych przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w 5 województwach.

REKLAMA

Prowadzona na zlecenie Prezesa UOKiK od czerwca do sierpnia br. kontrola Inspekcji Handlowej dotyczyła rur instalacyjnych (przeznaczonych do montażu kabli) dostępnych m.in. w marketach budowlanych.

W trakcie kontroli inspektorzy sprawdzono 7 losowo wybranych modeli rur instalacyjnych. Inspektorzy badali prawidłowość oznakowania wyrobów oraz występowanie wewnątrz ostrych krawędzi, zadziorów lub innych wad, które mogłyby uszkadzać izolację przewodów albo powodować obrażenia u ludzi.

Cieszy fakt, że w toku kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie. Nieco gorzej wyglądają wyniki badań laboratoryjnych – wykazały one, że 3 wyroby nie były wystarczająco odporne na ściskanie. W stosunku do ich producentów zostaną podjęte dalsze działania, zmierzające do wyeliminowania z rynku niezgodnych wyrobów. Prezes UOKiK może w drodze decyzji nakazać wycofanie ich z rynku i wpisać je do rejestru wyrobów niezgodnych z  wymaganiami. Jednocześnie na przedsiębiorców mogą zostać nałożone przez sąd kary grzywny.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA