REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w łazience - co jest na rynku?

  • Autor: Radosław Zieniewicz, fachowywykonawca.pl
  • 16 lis 2015 11:42
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w łazience - co jest na rynku?
Na rynku już pojawiły się dedykowane rozwiązania pozwalające odczytywać na ekranie telefonu komórkowego informacje na temat temperatury panującej np. w pomieszczeniu jakim jest łazienka i dowolnie zmieniać natężenie ciepła lub w ogóle wyłączyć wszystkie grzejniki. / Fot. Danfoss
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w łazience - co jest na rynku?
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w łazience - co jest na rynku?
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem w łazience - co jest na rynku?

Sprawdziliśmy w jakim kierunku rozwija się branża związana z automatycznym sterowaniem ogrzewania w łazienkach. Nowoczesne metody regulacji poziomu ciepła z powodzeniem wpisują się w koncepcje domu inteligentnego.

REKLAMA

Przeglądając najnowsze rozwiązania firm specjalizujących się w produkcji systemów sterujących ogrzewaniem łazienkowym można określić kilka kierunków rozwoju tej branży. Pierwszym i chyba najbardziej zauważalnym, a nie tylko ograniczającym się do pomieszczenia łazienki, jest zintegrowany system zdalnego sterowania całym „smart” domem.

Pozwala on na regulowanie zarówno natężenia oświetlenia, jak i pracy ogrzewania podłogowego czy ściennego w łazience oraz we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych.

Na rynku już pojawiły się dedykowane rozwiązania pozwalające odczytywać na ekranie telefonu komórkowego informacje na temat temperatury panującej np. w pomieszczeniu jakim jest łazienka i dowolnie zmieniać natężenie ciepła lub w ogóle wyłączyć wszystkie grzejniki.

- Na dzień dzisiejszy mamy sterowanie radiowe, czyli programator, którym np. z salonu możemy wpływać na pracę grzejnika łazienkowego. W przyszłym roku będzie to łącze internetowe WI-FI sterowane poprzez specjalną aplikację na dedykowany rodzaj smartfonu – mówi Arkadiusz Myśliwiec, dyrektor handlowy w firmie Atlantic Polska.

Wyższy poziom sterowania 

Taka integracja przenosi inteligentne sterowanie system ogrzewania łazienki, jak i wszystkich domowych pomieszczeń, na innym zupełnie wyższy poziom. Umożliwia ona połączenie, monitorowanie i wreszcie synchronizację kilku różnych dolnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła, rekuperatorów, instalacji solarnych z górnymi – zarówno płaszczyznowymi jak ściennymi źródłami ciepła w postaci ogrzewania podłogowego i ściennego.

Danfoss Link jest na tyle wszechstronnym rozwiązaniem regulacji ogrzewania, że poza systemem wodnym, może również obsłużyć ogrzewanie elektryczne i współpracować z pompą ciepła i rekuperacją – podkreśla Dawid Kacperski z Danfoss Polska.

Zastosowanie tego typu rozwiązań może nawet obniżyć o 30% zużycie energii rocznie każdego, pojedynczego górnego źródła ogrzewania. Oczywiście za tak daleko posuniętą integracją muszą iść w parze odpowiednie rozwiązania techniczne.

- W przypadku kiedy w łazience będzie również pętla ogrzewania podłogowego, Purmo ma specjalny produkt – zawór TempCo VT. Umożliwia on z tego samego podłączenia zasilić i grzejnik, i pętlę „podłogówki”. Dzięki specjalnej budowie jest to możliwe nawet wtedy, kiedy w całym obiekcie nie przewidziano ogrzewania podłogowego – jest to bardzo pomocne np. w budynkach wielorodzinnych – podkreśla Rafał Różycki, doradca techniczny w firmie Purmo.

Zamaskowane sterowanie

Innym ciekawym trendem, który można zauważyć w całej branży łazienkowej już od kilkunastu lat jest maskowanie różnego rodzaju instalacji sanitarnych. Już oswoiliśmy się z podtynkowymi zestawami prysznicowymi, odpustami liniowymi schowanymi w podłodze i w ścianie oraz z podtynkowym WC.

Dlaczego by nie maskować regulatorów i termostatów w ścianie? Takie rozwiązania już są dostępne na rynku.

- Innym ciekawym rozwiązaniem jest podtynkowy regulator ogrzewania z automatycznym ogranicznikiem przepływu Multibox AFC K-RTL, który można dopasować do wszystkich konstrukcji ścian. Urządzenie wykorzystać możemy do sprawnej regulacji temperatury w pojedynczym pomieszczeniu salonu kąpielowego, jak również do ograniczenia maksymalnej temperatury powrotu w zintegrowanych instalacjach ogrzewania podłogowego i grzejnikowego – podsumowuje Tadeusz Bednarek, doradca techniczny, IMI Hydronic Engineering.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA