REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 22 cze 2016 12:55
Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]
Według danych GUS deweloperzy oddali w 2015 r. do użytku ponad 147 tys. mieszkań. Natomiast wśród zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl, łączącym osoby poszukujące produktów i usług z ich dostawcami, 75% dotyczyło remontu mieszkania używanego. Fot. Shutterstock
Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]
Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]
Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]
Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]
Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]
Jak i za ile Polacy remontują mieszkania? [2016 r.]

Jak pokazują wyniki badań Polacy z reguły chcą przeprowadzić prace na powierzchni większej niż 41 mkw, w wielu pomieszczeniach (w większości przypadków w co najmniej czterech) i zakończyć je najszybciej, jak to będzie możliwe (niemal 50%). Koszt remontu przeciętnego mieszkania może wynieść, w zależności od użytych materiałów i wysokości robocizny, od 28 do 48 tys. zł.

REKLAMA

Według danych GUS deweloperzy oddali w 2015 r. do użytku ponad 147 tys. mieszkań. Natomiast wśród zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl, łączącym osoby poszukujące produktów i usług z ich dostawcami, 75% dotyczyło remontu mieszkania używanego.

Z kolei 25% użytkowników deklarowało zamiar wykończenia nowego mieszkania. Częściej remontujemy niż wykańczamy, co wynika z faktu, że nowe mieszkanie wykańcza się tylko raz, a później remontuje często co kilka lat.

Jak remontować to na całego

Jeżeli już zabieramy się za remont, to zazwyczaj chcemy przeprowadzić prace w całym mieszkaniu.

Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej deklarowali, że chcą wyremontować lub wykończyć powierzchnię większą niż 41 m2 – wskazało tak aż 63% z nich. Tylko 2% zapytań dotyczyło prac na powierzchni mniejszej niż 10 m2. Warto przy tym zwrócić uwagę na dane Głównego Urzędu Statystycznego, wedle których przeciętne mieszkanie w polskim mieście ma powierzchnię 64,2 m2, a na wsi – 92,3 m2.

Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były pokoje. Wskazało na nie 28% użytkowników. Nieco mniej wskazań padło na przedpokój (25%) oraz na łazienkę i kuchnię (po 23,5%).

Jak wynika z analizy Oferteo.pl, badani najczęściej wskazywali zamiar przeprowadzenia prac remontowych w czterech lub więcej pomieszczeniach (łącznie 62% wskazań). Chęć remontu tylko jednego pomieszczenia zadeklarowało jedynie 7% użytkowników. Z kolei 13% chciałoby wyremontować dwa pomieszczenia.

Może to wskazywać na fakt, że najczęściej chcemy wyremontować całe mieszkanie, bowiem według danych GUS na statystyczne polskie mieszkanie przypada 3,8 pomieszczenia – komentuje Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

Im szybciej tym lepiej

Prawie połowa zleceniodawców stwierdziła, że chce zrealizować remont jak najszybciej. Jedna czwarta użytkowników wskazała, że chciałaby zrealizować remont w ciągu miesiąca, a co piąty użytkownik – w ciągu trzech miesięcy.

Tylko 4% zleceniodawców planowało remont z przynajmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Plany 4% użytkowników były na etapie na tyle wstępnym, że nie wskazali jeszcze dokładnego terminu prac.

To zrozumiałe, że chcielibyśmy zakończyć prace szybko, sprawnie i móc cieszyć się odnowionym mieszkaniem – komentuje Karol Grygiel. – Warto jednak wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie do remontu. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednią ekipę, a pamiętajmy, że na porządnych fachowców nierzadko trzeba zaczekać, dlatego warto odpowiednich kontaktów szukać wcześniej. Dobrze jest również odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Niestety trzeba być też przygotowanym na to, że prace mogą się przeciągnąć – podsumowuje ekspert.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA