REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kupię - sprzedam firmę łazienkową. Czas fuzji i przejęć w branży sanitarnej

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 13 kwi 2015 08:09
Kupię - sprzedam firmę łazienkową. Czas fuzji i przejęć w branży sanitarnej
fot. Mahalie Stackpole, Flickr (cropped)

Przejęcie Grupy Sanitec przez Grupę Geberit to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej branży ostatnich kilkunastu miesięcy. Jednak kupno skandynawskiej firmy przez Szwajcarów nie było jedyną, ważną fuzją na rynku wyposażenia łazienek w tym okresie. Miniony rok to czas dużej aktywności na tym polu w wielu firmach.

REKLAMA

Spowolnienie gospodarcze ostatnich lat wpłynęło na rynek przejęć i fuzji. Słaba kondycja gospodarek hamowała inwestycje kupujących, którzy rozważniej analizowali dostępne oferty. Sprzedających zaś do pozbywania się swoich biznesów zniechęcały niskie ceny. Ruchy jakie nastąpiły w 2014 roku, w tym na rynku sanitarnym, wskazują że tendencja powoli się odwraca.

Po kilkuletnim okresie zastoju mamy pierwsze sygnały tego, że rynek fuzji i przejęć może wejść znów w fazę ożywienia. Aż 31 proc. przedsiębiorców w tym roku w badaniu prowadzonym przez naszą firmę zadeklarowało chęć przejęcia innej firmy w ciągu najbliższych trzech lat – mówi agencji prasowej Newseria Maciej Richter, partner zarządzający doradztwem gospodarczym Grant Thornton w Polsce.

W Polsce w latach 2008-2010 oczekiwania przedsiębiorców co do tego typu inwestycji rosły o ok. 10-15 punktu proc. rocznie, osiągając w 2010 roku poziom 65 proc. W kolejnych latach odsetek ten znacząco się obniżył (poniżej 18 proc.), a w 2013 roku znalazł się na poziomie zbliżonym do unijnej i światowej średniej (odpowiednio 29 proc. i 31 proc.) - wskazuje badanie Grant Thornton International.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA