Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka jako osobiste centrum zdrowia? Wg raportu "Łazienka 2034" jest to w przyszłości możliwe

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 01 gru 2014 09:41
Łazienka jako osobiste centrum zdrowia? Wg raportu "Łazienka 2034" jest to w przyszłości możliwe
fot. Shutterstock

W raporcie "Łazienka 2034 - centrum nowych przestrzeni życia i mieszkania" jeden ze scenariuszy przedstawia łazienkę jako miejsce indywidualnego zarządzania zdrowiem, a różne elementy jej wyposażenia mogą służyć diagnostyce i ocenie kondycji użytkownika.

REKLAMA

Przypomnijmy - firmy Villeroy & Boch oraz Grohe, wspólnie z Zukunftsinstitut von Matthias Horx mieszczącym się we Frankfurcie nad Menem postanowiły znaleźć odpowiedź jak nasza łazienka zmieni się w ciągu najbliższych 20 lat? Prognozę dotyczącą przyszłości łazienki zawarły w raporcie opisując w nim 4 scenariusze z przyszłości.

Jeden ze scenariuszy dotyczy łazienki jako osobistego centrum zdrowia.

Po zdrowie do łazienki

Prawie połowa ankietowanych na potrzeby raportu Niemców życzyłaby sobie w łazience takich udogodnień, które pozwolą lepiej dbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Łazienka przyszłości może więc stać się miejscem indywidualnego zarządzania zdrowiem, a różne elementy jej wyposażenia mogą służyć diagnostyce i ocenie kondycji użytkownika. Użytkownik łazienki może mieć pobrany i zbadany na miejscu mocz, szczoteczka do zębów mogłaby analizować skład śliny.

Informacje o stanie zdrowia mogą być również z łatwością w łazience wizualizowane – wyświetlane lub projektowane np. na lustrach czy płytkach ceramicznych. Możliwe jest również podawanie ich w formie dźwiękowej.

Zdrowie, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, można będzie osobiście kontrolować, ale też pracować nad jego poprawą – łazienka bowiem mogłaby również przejąć rolę sali gimnastycznej. Do indywidualnie dobranych ćwiczeń mógłby zachęcać avatar, który instruowałby jak je wykonywać i chwaliłby za wykonany plan treningowy.

Inne rozwiązania, które mogłyby zmienić łazienkę w Centrum Zdrowia mógłby zapewnić internet: połączyć z najbliższą apteką czy umożliwić chat z lekarzem albo po prostu wskazać restaurację serwującą zdrowe posiłki.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA