REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Materiały do łazienki: konglomerat kwarcowy

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 01 wrz 2016 09:31
Materiały do łazienki: konglomerat kwarcowy
Umywalki z konglomeratu kwarcowego / fot. Technistone
Materiały do łazienki: konglomerat kwarcowy
Materiały do łazienki: konglomerat kwarcowy

Firmy coraz częściej korzystają z osiągnięć naukowców, aby dostarczać użytkownikom materiały o jak najlepszych parametrach użytkowych i jak największej trwałości. Szuka się alternatyw - również do przestrzeni łazienkowej.

REKLAMA

Pianka poliuretanowa, opakowania próżniowe, termometr na podczerwień, filtry powietrza, a nawet kostiumy kąpielowe to produkty stworzone pierwotnie z myślą o zastosowaniu przez kosmonautów lub będące wynikiem eksperymentów nanotechnologicznych.

Jednym z nowych materiałów, który może znaleźć zastosowanie również w łazience jest np. konglomerat kwarcytowy Technistone, który może zastąpić tradycyjne drewniane blaty, ceramiczne posadzki, można z niego wykonać również np. umywalki.

Jak to działa?

Konglomerat kwarcytowy nazywany jest też kamieniem udoskonalonym technologicznie co oznacza, że łączy on autentyczny urok surowca z zaawansowanymi właściwościami technicznymi. Jest więc kompromisem pomiędzy naturalnym wyglądem powierzchni a pragnieniem posiadania materiału o najlepszych właściwościach utylitarnych. Czym więc jest ów surowiec?

- Konglomeraty kwarcytowe produkowane są na bazie piasków kwarcowych i silikatowych, żywic i barwników. Piaski kwarcowe, wykorzystywane do produkcji materiału Technistone to najczystsze surowce sprowadzane z Turcji, Indii i Brazylii, natomiast żywice poliestrowe pozyskiwane są od czołowych niemieckich producentów. W zależności od kolekcji, do bazy dodawane są kruszone szkła i zwierciadła, jak na przykład w kolekcjach Starlight i Brilliant; lub granity w liniach Rustic i Harmonia Collection, dzięki czemu uzyskiwany jest błyszczący lub matowy efekt powierzchni. Uformowane slaby wygrzewane są w temperaturze 140°C która powoduje, że zawarta w materiale żywica zaczyna polimeryzować i łączyć wszystkie składniki tak, by płyty były twarde, a jednocześnie sprężyste i wytrzymałe. Natomiast wychładzanie slabów gorącym powietrzem gwarantuje, że nie będą one pękać podczas obróbki – wyjaśnia Krzysztof Piotrowski, Przedstawiciel na Polskę firmy Technistone.

Kolejnym etapem jest dokładne szlifowanie we włoskiej technologii Breton za pomocą diamentowych ściernic, które sprawiają, że powierzchnia konglomeratów jest idealnie gładka.

Właściwości

Skomplikowane procesy produkcyjne oraz opatentowany skład konglomeratów kwarcytowych przekładają się na wartości wizualne i użytkowe materiału. Żywice poliestrowe podczas procesów sprasowywania i wygrzewania minerałów powodują zamykanie mikroporów materiału co sprawia, że nie wchłania on wody ani nieprzyjemnych zapachów, jest też antybakteryjny i niekłopotliwy w czyszczeniu.

Zawartość żywicy przekłada się też na spoistość i elastyczność konglomeratu, który można docinać do grubości nawet 12 mm, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnego kamienia. Natomiast unikalne pigmenty sprawiają, że można uzyskiwać dowolne wybarwienia materiału, niemożliwe do osiągnięcia w naturze, jak np. idealne biele, gładkie jednolite beże czy nasycone i intensywne kolory jak czerwienie, oranże czy zielenie.

- Warto zaznaczyć, że wzory konglomeratu nie są nadrukowywane, a występują w całym przekroju slabu, co nadaje materiałowi autentyzmu – dodaje Piotrowski.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA