REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Meble do małej łazienki muszą być przede wszystkim wielofunkcyjne

 • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
 • 05 marz 2015 10:26
Meble do małej łazienki muszą być przede wszystkim wielofunkcyjne
Nova Pro do małej łazienki. fot. Sanitec Koło

Standardowa łazienka to najczęściej mała, blokowa przestrzeń, która musi być dobrze zorganizowana i optymalnie umeblowana.

REKLAMA

Funkcjonalne zaprojektowanie i wyposażenie małej łazienki bywa nie lada wyzwaniem. W tym trudnym zadaniu pomagają użytkownikom łazienek producenci oferując serie mebli przystosowane do potrzeb niewielkich przestrzeni.

Przy projektowaniu wszystkich mebli zwracamy uwagę na wielkość łazienki w której będą one funkcjonować; Ze względu na to, że ogromna większość łazienek w Polsce to łazienki małe lub bardzo małe – siłą rzeczy rozwiązania meblowe do takich przestrzeni są dla nas szczególnie ważne – mówi Michał Roszkowski, project manager – meble, Sanitec Koło.

Nie tylko półka ekonomiczna

Meble przeznaczone do małych łazienek zazwyczaj plasują się na ekonomicznej półce cenowej. Produkt dedykowany bowiem do małej łazienki skierowany jest również, niejako automatycznie, do klienta o mniej zasobnym portfelu.

Ale na tym polu zdarzają się oczywiście wyjątki. I wbrew pozorom nie jest ich niewiele. Mała łazienka to przecież nie tylko łazienka blokowa, ale też np. gościnna toaleta w podmiejskim domu. Dlatego na rynku bez problemu można znaleźć designerskie meble o małych gabarytach pochodzące ze średniej lub wyższej półki cenowej.

Staramy się produkty do małych łazienek oferować nie tylko w segmentach ekonomicznych, ale w całej ofercie. Wynika to z faktu, iż niewielkie łazienki są polską codziennością także w mieszkaniach czy domach adresowanych dla klientów zamożniejszych, którzy wybierają nasze wyżej pozycjonowane produkty. Potwierdzeniem tej tendencji jest dobra sprzedaż produktów o niewielkich wymiarach we wszystkich praktycznie seriach oferty Koło, niezależnie od segmentu cenowego – dodaje Michał Roszkowski.

Wiele funkcji naraz

Małe gabaryty to podstawowa cecha, którą muszą charakteryzować się meble przeznaczone do małej łazienki. Dlatego też mają one w większości pozastandardowe, mniejsze wymiary – dotyczy to często również głębokości szafek.

Ale fundamentalne znaczenie z punktu widzenia użytkownika ma również optymalizacja przestrzeni szafek – tak by przy małych wymiarach mogły one pomieścić sporo zawartości – co ułatwiają meblowe przegrody i inne sytemy organizacji. Meble mogą też być multifunkcjonalne.

- Łączenie różnych funkcji w elementach meblowych to zasadny, lecz bardzo skomplikowany projekt. Z jednej strony, szczególnie w małych wnętrzach, należy „upchać” w meblu jak najwięcej udogodnień użytkowych, takich jak uchwyt na papier toaletowy w szafce podumywalkowej, czy szafka wisząca razem z lustrem, oświetleniem i gniazdkiem elektrycznym.

Z drugiej zaś - robiąc to, bardzo trudno o zachowanie niskiej ceny produktu, która jest warunkiem odpowiedniego pozycjonowania oferty. Niemniej na pewno warto próbować. Klienci tego oczekują, gdyż rosną ich oczekiwania oraz świadomość możliwych rozwiązań – mówi Piotr Harasiewicz z Lecico.

Miejsce ma znaczenie

W łazience o małych wymiarach lepiej mogą sprawdzić się meble wiszące lub podwieszane niż stojące – nie zajmują one wtedy tak cennej powierzchni podłogi. Zaaranżowana z ich pomocą łazienka wydaje się przestronniejsza i lżejsza.

O popularności mebli podwieszanych świadczą m.in. wyniki naszego rankingu Dobry Produkt z numeru 4/2013, w którym pierwszą ątkę zestawienia zdecydowanie zdominowały właśnie podwieszane modele. Ciekwaym rozwiązaniem dla małych łazienek może być też wykorzystanie do zamontowania mebli nietypowych przestrzeni, np.: wnęk, narożników lub przestrzeni podsufitowej.

Decydując się na taki krok, należy być jednak świadomym, że nie wszyscy producenci mają w swojej ofercie modele dostosowane do takiego umiejscowienia. Może wiązać się to z koniecznością zakupu mebli na wymiar – podkreśla Aneta Dziedzina, szef marketingu Grupy Armatura.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • A ja mam olbrzymią łazienkę i nie potrzebuję takich maluchów. :P
  • Złośliwiec, 2016-01-14 11:01:47
 • Ja mam ich meble Debba. Ładne i funkcjonalne. Wybrałam w odcieniu antracytu.
  • dodo, 2016-01-14 10:31:07
 • zdecydowalam sie na meble z kolekcji Gap marki Roca poniewaz są eleganckie i nowoczesne
  • ostrow, 2016-01-08 19:47:08

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA