REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mieszkania wciąż sprzedają się bardzo dobrze

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 22 lip 2016 13:05
Mieszkania wciąż sprzedają się bardzo dobrze
fot. Shutterstock

W II kwartale 2016 r., w sześciu miastach uznawanych za największe rynki nieruchomości, deweloperzy sprzedali 15,1 tys. mieszkań. Branży wyposażenia łazienek pozwala to z optymizmem patrzeć w najbliższą przyszłość.

REKLAMA

Według najnowszego raportu REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kwartał 2016 r.”, w tym okresie, na 6 rynkach o największej skali obrotów (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź) deweloperzy wprowadzili do oferty 17,7 tys. nowych mieszkań, sprzedając w tym czasie blisko 15,1 tys. lokali.

Padł również po raz kolejny rekord liczby transakcji liczonych dla ostatnich 12 miesięcy. Od kwietnia 2015 r. do czerwca 2016 r. sprzedano łącznie 57,7 tys. mieszkań. Było to niemal dwukrotnie więcej niż w 2012 roku – pierwszym roku, w którym deweloperzy mogli na dobre zapomnieć o kryzysie.
- Deweloperzy są nagradzani za uzupełnianie swojej oferty o nowe inwestycje. Duży wybór przyciąga do biur sprzedaży kolejnych nabywców, a dodatkowym bodźcem jest zachęta w postaci możliwości uzyskania dopłaty z MdM. Co trzecia wprowadzona do sprzedaży w II kwartale faza inwestycji miała przynajmniej jedno mieszkanie, które dało się zakwalifikować do rządowego programu. – komentuje Katarzyna Kuniewicz, partner w REAS, kierująca Działem Badań i Analiz Rynku.
Choć we wszystkich sześciu miastach liczba złożonych do BGK wniosków spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem, wciąż niemal co czwarta odnotowana w okresie od kwietnia do czerwca transakcja sprzedaży na rynku pierwotnym, wiązała się z wnioskiem o dopłatę w ramach MdM (w Poznaniu było to aż 46%).

- Mimo wyczerpania środków z puli na 2016 i pierwszej połowy środków z puli na 2017r., dopłaty z MdM są czynnikiem, który wciąż będzie istotnie kształtował popyt w najbliższych 6-8 miesiącach. Już teraz jednak należy wziąć pod uwagę, że począwszy od II kwartału 2017r. MdM przestanie wspierać sprzedaż. – komentuje Katarzyna Kuniewicz, partner w REAS.

(źrodło: REAS)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA