REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nie tylko podwyżka płacy zatrzyma dobrego pracownika

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 05 maj 2016 16:05
Nie tylko podwyżka płacy zatrzyma dobrego pracownika
Dla 46% zatrudnionych znaczenie ma awans czy dostęp do szkoleń. To sygnał dla pracodawców, że poza elementem wzrostu płac, mogą zatrzymać najlepszych pracowników, za sprawą wskazania perspektyw rozwoju. Fot. Shutterstock
Nie tylko podwyżka płacy zatrzyma dobrego pracownika

Już 21,8% pracowników otrzymało w ciągu ostatniego roku bezpośrednią ofertę pracy. Tak wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service. Te wyniki wskazują, że pracownicy są rozchwytywani na rynku pracy, a ofert nie brakuje. Jak zatrzymać dobrego pracownika w swojej firmie?

REKLAMA

Eksperci Work Service zwracają również uwagę, że pewność siebie pracowników objawia się również w zakresie czasu poszukiwania nowej pracy. Prawie 40% z nich liczy, że zajmie im to niecały miesiąc. Potwierdza to również zmiana kanału poszukiwania zatrudnienia – już teraz pracownicy nie polegają na znajomościach, za to na potęgę korzystają z Internetu. 

Z jednej strony, do co piątego zatrudnionego, pracodawcy zgłaszają się sami z konkurencyjną propozycją. Z drugiej strony, na dedykowanych stronach z ofertami pracy lub na firmowych zakładkach „Kariera” pojawia się na tyle dużo propozycji, że wykorzystywanie znajomości nie jest konieczne. Tylko co drugi pracownik deklaruje, że zamierza skorzystać z pomocy znajomej osoby. Większość będzie przeglądała odpowiednie strony internetowe. Ta zmiana jakościowa w sposobach poszukiwania pracy pokazuje wyraźnie, że nastał czas, w którym pracownicy mogą przebierać w ofertach – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service. 

Jak zatrzymać najlepszych pracowników?

Co piąty pracownik rozważa zmianę miejsca zatrudnienia w ciągu najbliższych dwóch lat. Z kolei 21,8% Polaków w ciągu ostatniego roku otrzymało minimum jedną ofertę pracy skierowaną bezpośrednio do niego.Pracownicy, którzy zdecydowali się na przyjęcie takiej oferty stanowią 1/3. Nieco mniejszy odsetek wziął przynajmniej udział w procesie rekrutacyjnym.

Co zrobić, aby jednak zatrzymać pracownika w firmie?

Ponad 3/4 Polaków za wystarczający argument za niezmienianiem miejsca zatrudnienia uważa podwyżkę wynagrodzenia. Dla niemal co drugiego najbardziej skuteczny byłby awans (46,8%) oraz organizacja szkoleń, warsztatów lub aktywności umożliwiających rozwój (46,1%).

– Warto zwrócić uwagę, że powody za pozostaniem w danym miejscu pracy są zbieżne z argumentami przemawiającymi za zmianą miejsca zatrudnienia. Zatem pracownik, który zarabia za mało, chce zmienić pracę, ale jak dostanie podwyżkę, nie zrobi tego. Jednak co istotne, już nie tylko argumenty finansowe się liczą. Dla 46% zatrudnionych znaczenie ma awans czy dostęp do szkoleń. To sygnał dla pracodawców, że poza elementem wzrostu płac, mogą zatrzymać najlepszych pracowników, za sprawą wskazania perspektyw rozwoju  – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.


 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA