REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niemcy: Stabilizacja w branży sanitarnej, rośnie zatrudnienie wśród wykonawców

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 22 marz 2015 23:39
Niemcy: Stabilizacja w branży sanitarnej, rośnie zatrudnienie wśród wykonawców
ISH 2015, fot. Messe Frankfurt Exhibition GmbH, Petra Welze

Tegoroczne targi ISH były okazją do podsumowania stanu niemieckiej gospodarki w sektorze instalacji sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych. Przedstawiciele branży są zadowoleni z efektów, jakie osiągnął ich sektor w 2014 roku.

REKLAMA

Obroty wyniosły 52,3 miliarda euro, co oznacza wzrost rzędu dwóch procent w stosunku do roku 2013 (51,3 mld euro). W obrocie krajowym firmy wygenerowały 43,2 mld euro przychodu, co oznacza, iż sektor utrzymuje dynamikę wzrostu z lat ubiegłych.

Na stałym poziomie utrzymuje się też liczba firm działających na rynku – jest ich 51.316 (w porównaniu do 51.520 w roku 2013), z czego największą część stanowią firmy wykonawce. Tych jest 50.350. Utrzymuje się trend wzrostowy jeśli idzie o liczbę pracowników w obszarze sektora instalacyjnego – w sumie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze usług dla budownictwa zatrudnionych jest 509 tys. osób, co oznacza wzrost o 8 tys. w porównaniu do roku 2013.

Wstępne szacunki Instytutu Badań Gospodarczych IFO wskazują, że w tym roku łączny obrót w sektorze firm branży sanitarnej i grzewczej wzrośnie o około dwa procent, przy czym eksport może rosnąc nieco szybciej, niż sprzedaż krajowa. Podobnie jak w 2014 roku sprzedaż w segmencie wyrobów sanitarnych wzrośnie nieco bardziej, niż w branży grzewczej. IFO nie wyklucza jednak, że z kolei sektor technologii grzewczych może zanotować lepsze wyniki jeśli idzie o wzrost eksportu.

Także wystawcy na targach ISH pozytywnie oceniają sytuację na rynku: 86 procent z nich wystawiło oceny od satysfakcjonujących do dobrych. Wśród niemieckich wystawców, liczba ta była jeszcze większa, bo sięgnęła 93 procent.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA