REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowe materiały ceramiczne podbijają rynek

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 16 maj 2016 07:28
Nowe materiały ceramiczne podbijają rynek
fot. Laufen

Trwa rynkowa ekspansja produktów wykonanych z nowych materiałów ceramicznych. Rozpoczęła się gdy w 2013 roku szwajcarska marka Laufen pokazała światu swój nowy materiał – SaphirKeramik.

REKLAMA

Innowacyjność SaphirKeramik opierała się na szczególnym dodatku do masy ceramicznej – korundzie czyli tlenku glinu. Sprawił on, że ceramika z jego dodatkiem stała się bardziej trwała i wytrzymała na rozciąganie niż tradycyjna.

A dzięki tej właściwości możliwe stało się uzyskanie umywalek o cienkich krawędziach i ściankach. W przypadku tradycyjnego materiału ceramicznego było to niewykonalne. Jak informuje Laufen, promień krawędzi produktu wykonanego z SaphirKeramik wynosi 1-2 mm. Natomiast analogiczna wartość dla narożnika to maksymalnie 2 mm (w przypadku klasycznej ceramiki jest to 7-8 mm).

Nowy typ ceramiki pozwala osiągnąć cieńsze ścianki i krawędzie, ale też sam produkt jest lżejszy (ma mniejszą wagę) i jest bardziej wytrzymały. Na jego wykonanie potrzeba mniej surowca, tańsza jest produkcja i transport. Rośnie również funkcjonalność tego typu produktów – przy tym samym wymiarze pojemność umywalki jest większa niż tej wykonanej ze standardowej ceramiki.

Silna kontynuacja

Wobec powyższego, nie dziwi fakt, że w ciągu już prawie trzech lat od momentu rynkowego debiutu pierwszego produktu wykonanego z SaphirKeramik można obserwować prawdziwy „wysyp” umywalek o cienkich, precyzyjnych krawędziach – oferowanych również przez innych producentów ceramiki sanitarnej.

Tego typu produkty wprowadziła do swojej oferty m.in. Azzurra Ceramica. Jej umywalki z serii Elegance charakteryzują się krawędziami o szerokości 3 mm. Również Duravit nie pozostaje w tyle proponując umywalki o krawędzi 5 mm. Przykładem mogą być produkty z serii Cape Cod tej marki. Nowy typ umywalek proponują również inni – np. ArtCeram, Catalano, Cielo, Galassia, Hatria, Hidra, Roca, Scarabeo, Simas, Villeroy & Boch czy VitrA.

Ale umywalki o smukłych krawędziach mają w swojej ofercie już nie tylko wspomniani, liczący się producenci ceramiki sanitarnej, ale też marki nie tak globalnie silne, raczej nieznane na polskim rynku, np. Alice Ceramica. To świadczy o sile i zasięgu tego trendu.

Niektóre spośród marek oferujących ten typ produktu – podobnie jak Laufen – nadają nazwy nowym typom materiału ceramicznego, z którego wykonane są produkty. I tak np. wzmocniony materiał Duravitu nosi nazwę DuraCeram, Villeroy & Boch posługuje się nazwą TitanCeram, Cielo określeniem Extra ceramic a materiał marki Roca to FineCeramic.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA