REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Opoczno - z ceramiką w herbie

  • Autor: Jarosław Kurczewski zdjęcia: Marek Witkowski i arch.
  • 26 marz 1996 23:32
Opoczno - z ceramiką w herbie
Zakład nr 4 w Opocznie to najnowsze dzieje miasta.

Ceramiczne tradycje Opoczna, leżącego na wschodnich krańcach województwa piotrkowskiego sięgają końca XIX wieku. Wówczas to powstał zakład pod nazwą „Dziewulski i Bracia Lange".

REKLAMA

Pytanie, z czym kojarzy się Opoczno, nie przysparza chyba nikomu trudności - twierdzi Andrzej Budzyński, burmistrz miasta i gminy. - Odpowiedź jest jedna - z płytkami!

Powstanie, przed blisko 120 laty, pierwszego zakładu ceramicznego byto tak ważne w życiu i rozwoju miasta, jak budowa kolei.

Budynek dyrekcji fabryki
Budynek dyrekcji fabryki

Dzisiaj Zespól Zakładów Płytek Ceramicznych to niekwestionowany krajowy potentat w produkcji płytek ceramicznych, a jego sukcesy na co dzień odczuwają zarówno opoczanie, jak i mieszkańcy całej okolicy. Nic więc dziwnego, ze stał się wizytówką blisko 25-tysięcznego miasta.

Historia z fabryką na pierwszym planie

Każdy z funkcjonujących czterech zakładów opoczyńskiego potentata uosabia inny okres w dziejach miasta. Historia położonego niemal w centrum miasta Zakładu nr 1 sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Był pierwszą siedzibą fabryki „Dziewulski i Bracia Lange”. W sąsiedztwie właściciele wznieśli budynek administracyjno-mieszkalny dla dyrekcji. Dzięki swej okazałości i wyjątkowemu ogrodowi od razu zyskał miano pałacu. Dzisiaj jego wnętrza są dumą i chlubą opoczyńskiego Urzędu Miasta. W Zakładzie nr 1 natomiast trzy lata temu zaniechano pierwotnej produkcji. Teraz - na bazie niedawno odkrytych, starszych oligoceńskich, źródeł jurajskich - wytwarzana jest woda mineralna „Lider”.

Zakład nr 4 to najnowsze dzieje miasta.
Zakład nr 4 to najnowsze dzieje miasta.

Zakład nr 2 związany jest z okresem międzywojennym, chociaż parcelę pod jego budowę - tuż obok linii kolejowej - zakupiono znacznie wcześniej. Jego powstanie wymusiło ożywienie gospodarcze w kraju i wzrost popytu na opoczyńskie płytki. Dzisiaj już nie produkuje się tutaj płytek kamionkowych i ściennych glazurowanych. Zakład stanowi natomiast centralną narzędziownię i bazę transportu obsługującą pozostałe elementy kombinatu.

„Trójka” - wiodący producent płytek podłogowych - powstała na początku lat 60. Wreszcie Zakład nr 4 - to już najnowsze dzieje miasta i jego przemysłu, Tutaj mieści się m.in. zarząd, dyrekcja oraz główny zakład ZZPC, wytwarzający płytki ścienne. Oba zakłady, rozciągnięte na zachodnich krańcach miasta, wyróżnia nowoczesna przemysłowa architektura, a ich wielkość me ma sobie równych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Miasto wierzycielem „Opoczna”

Wraz z rozkwitem zakładu coraz dynamiczniej rozwija się miasto. To już nie ciche, senne - jak przed laty - Opoczno, ale nabierający prawdziwie miejskiego charakteru ośrodek. Obok zabytkowych kamieniczek i domków o niskiej zabudowie, powstają kilkupiętrowe bloki i oryginalne wille. W centrum wyrósł, wzniesiony przez ZZPC „Opoczno”, nowoczesny wielobranżowy „Supermarket”. Dwa podobne firmowe sklepy opoczyńskiej „ceramiki' istnieją także w Sosnowcu i Końskich.

Dyrektor marketingu Jacek Koźlecki Jesteśmy największym i najlepszym producentem płytek ceramicznych w kraju.
Dyrektor marketingu Jacek Koźlecki Jesteśmy największym i najlepszym producentem płytek ceramicznych w kraju.

Zakład pomaga też... ogrzać miasto.

- Przy finansowej pomocy ZZPC rozbudowujemy część sieci ciepłowniczej, przeznaczonej dla odbiorców z miasta - mówi burmistrz, Andrzej Budzyński, do lipca ubr. pracownik zakładu. - W zakładzie zaciągnęliśmy także pożyczki na kilka innych przedsięwzięć. Można powiedzieć, że jesteśmy wierzycielem zakładu.

Sponsor „Opoczno"


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA