Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Panel dyskusyjny "Inwestycje i design" - zapis całej dyskusji [wideo]

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 28 kwi 2014 11:58
Panel dyskusyjny "Inwestycje i design" - zapis całej dyskusji [wideo]
Forum Branży Łazienkowej. Fot. Bartosz Jarosz.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji "Inwestycje i design", która odbyła się podczas Forum Branży Łazienkowej.

REKLAMA

25 marca 2014 roku podczas Forum Branży Łazienkowej przedstawiciele salonów, producentów oraz architekci dyskutowali o roli i znaczeniu wzornictwa wyposażenia i wnętrz łazienkowych dla obiektów inwestycyjnych. Nie zabrakło też rozmów o tym, jak organizować współpracę różnych środowisk, by efektem były atrakcyjne i funkcjonalne obiekty.

Dyskusję poprawadził prof. Krzysztof Chróścielewski, kierownik Katedry Wzornictwa na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Poniżej wybrane wypowiedzi uczestników. Powyżej: wideo-zapis całej dyskusji.

Robert Majkut, designer, Dyrektor Generalny w firmie Robert Majkut Design

Ważną rzeczą w całości procesu inwestycyjnego jest w pełni otwarte i szerokie porozumienie, co do tego, co mamy do zrealizowania w całości inwestycji. Chodzi o porozumienie zaczynające się na architekcie, przez przedstawicieli branży, na użytkowniku się kończące. Nie można projektować rzeczy w oderwaniu od siebie i bez wzajemnej koordynacji.

Piotr Brzozowski, właściciel firmy handlowej Harimex-Bis

To, co zauważyłem w nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, a co dla mnie jest lekko niepokojące to fakt, że troszkę ogranicza się podwykonawcom możliwość współpracy i wykonywania inwestycji. Chodziło tak naprawdę o zabezpieczenie wykonawców, jednakże będą oni musieli w bardzo szerokim zakresie obsługiwać inwestycje i to będzie dla nich problem, żeby mniejsze firmy mogły sobie z tym poradzić. Także ten nowy przepis w mojej ocenie nie do końca tutaj pomaga.  

Łukasz Wagner, Prezes Zarządu SanSwiss Polska

Dla nas jako producenta wyposażającego łazienki bardzo pocieszające jest, że dziś coraz więcej inwestycji odbywa się nie stricte poprzez budowę hoteli, ale apartamentów i mikroapartamentów, takich jak te we Wrocławiu. Jest to trend, który trafił do Polski z Zachodniej Europy, gdzie takie rozwiązania od kilku lat funkcjonują na rynku i bardzo dobrze się sprzedają. Przede wszystkim inwestorzy zarabiają na tym, a o pieniądze przecież chodzi w biznesie.  

Maciej Twaróg, architekt, współwłaściciel pracowni arcy Projekt architekci

Analiza i czas - to chyba największy problem w procesie inwestycyjnym. To są rzeczy, z których powinni zdawać sobie sprawę decydenci. Wszyscy projektanci mają ten problem, że wymaga się od nas zrobienia projektu jak najtaniej i jak najszybciej, co doprowadza do tego, że projekt jest niedopracowany. O tym, że robienie czegoś jak najtaniej jest niedopuszczalne, już mówiliśmy. Ale przede wszystkim trzeba dać projektantom czas na projektowanie. 

Maciej Jaworski, dyrektor handlowy Hewi Polska

Jesteśmy wciąż rynkiem na dorobku. Chcemy w pewne realizacje inwestować i to jest dobre. Jesteśmy otwarci na nowe technologie, jesteśmy coraz bardziej otwarci na design. Ale wciąż dopiero się ich uczymy. I nie zawsze nas na nie stać. Stąd też analiza kosztów i możliwości jest konieczna. Jako producent staramy się dawać rozwiązania w różnych segmentach i też sami dzielmy rynek na różne segmenty, które są związane z rozwojem demograficznym. Coraz więcej się mówi, w kontekście naszych rent i emerytur, że żyjemy coraz dłużej, mamy coraz mniej dzieci albo część osób emigrowała, a starsze osoby zostały tu na miejscu. Dla nich też trzeba dostosować infrastrukturę, dostosować system i grupy produktów, które będą je wspomagały, ale które będą też akceptowalne od strony wzorniczej.

Raport specjalny magazynu Łazienka o "Forum Branży Łazienkowej":


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA