Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powłoki ochronne ceramiki łazienkowej - sprawdzamy co oferują producenci

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 08 wrz 2014 09:38
Powłoki ochronne ceramiki łazienkowej - sprawdzamy co oferują producenci
Na powierzchniach pokrytych powłoką Clean Pro, wykorzystującą właściwości fluoropolimerów. / Fot. Rovese
Powłoki ochronne ceramiki łazienkowej - sprawdzamy co oferują producenci
Powłoki ochronne ceramiki łazienkowej - sprawdzamy co oferują producenci
Powłoki ochronne ceramiki łazienkowej - sprawdzamy co oferują producenci

Każdy z czołowych producentów wyposażenia łazienek opracowuje własne powłoki ochronne. Przybliżamy wybrane rozwiązania, które znajdziemy na rynku.

REKLAMA

Zwykła ceramika pokryta jest mikroskopijnymi porami, w których gromadzą się zanieczyszczenia dające się usunąć tylko silnymi środkami czyszczącymi. Producenci wyposażenia łazienek aby poprawić cechy użytkowe swoich produktów stosują specjalne powłoki, które znacząco ograniczają tworzenie się osadów z mydła i kamienia oraz gromadzenie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Jak Excellent testował swoje rozwiązania

Ceramic Guard to powłoka stosowana na produktach marki Excellent. Jej testy zostały wykonane na Uniwersytecie UNAM w 2012 r. w celu  sprawdzenia jej ochronnych właściwości. 

Na ceramikę zostały nałożone próbki środków brudzących w 4 kategoriach trudności ich usunięcia. Pierwsze dwie można było usunąć już za pierwszym razem w produktach z powłoką Ceramic Guard, w produktach bez powłoki potrzebne były cztery etapy czyszczenia, aby uzyskać ten sam efekt. W przypadku kolejnych dwóch w produktach z powłoką Ceramic Guard do usunięcia potrzebne były dwa etapy czyszczenia, bez powłoki trzy etapy, ale wymagane było ich czyszczenie w powtarzających się cyklach 30 razy na etap. 

Powłoka ochronna - jak to działa?

CeramicPlus stosowany przez Villeroy&Boch jest szkliwem hydro- i olejofobowym, dzięki czemu zanieczyszczenia i kamień do niego nie przywierają, natomiast cząsteczki wody silniej przyciągają się do siebie. Sprawiają wrażenie, jakby były przyciągane przez samą powłokę, w rezultacie tego przybierają formę kropelek, które staczają się po gładkiej powierzchni, zabierając ze sobą cały brud.

Dlatego nawet po kilku dniach, ceramika wciąż pozostaje czysta i higieniczna. Usuwanie zabrudzeń jest łatwiejsze i aż 10 razy szybsze niż w przypadku tradycyjnego szkliwa. Łatwiej o zachowanie higieny i świeżości w toalecie - zapewnia Magdalena Usar, menedżer marketingu w Villeroy&Boch.

Nanotechnologia w ceramice

Maxi Clean firmy Roca stanowi dodatkową, nanotechnologicznie powłokę ceramiki sanitarnej aplikowaną podczas procesu produkcji. Sprawia ona, że powierzchnia produktów staje się wyjątkowo gładka, a tym samym – zapobiega osadzaniu się na niej zanieczyszczeń oraz zabrudzeń.

-Ilustruje to przykład wody; krople na powłoce Maxi Clean ulegają sperleniu – tworzą zwartą strukturę, łatwą do usunięcia. Pielęgnacja elementów ceramiki sanitarnej z powłoką Maxi Clean jest bardzo prosta, nie wymaga dużo czasu, wody ani specjalistycznych detergentów. Wystarczy miękka ściereczka oraz trochę ciepłej wody - mówi Małgorzata Dobiosz, menedżer produktu w Roca Polska.

Tylko w przypadku większych zabrudzeń zaleca się zastosowanie delikatnych środków czyszczących. 

Powłoki fluoropolimerowe w ceramice

Na powierzchniach pokrytych powłoką Clean Pro w produktach firmy Rovese wykorzystano właściwości fluoropolimerów: o niskim współczynniku tarcia, wodo- i olejoodporne. 

Każda powierzchnia np. ceramiczna czy szklana, posiada mikrowgłębienia, na których łatwo osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Powłoka ochronna Clean Pro w kolekcji Cersanit Easy to specjalna technologia stosowana w procesie produkcji, która pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni poprzez wypełnienie tych szczelin. Dzięki temu, skutecznie możemy zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń w naszej łazience - podkreśla Krzysztof Pułas, menedżer produktu z firmy Rovese.

Dzięki takim technologiom krople wody łączą się ze sobą i w większych skupiskach szybko spływają wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Nie pozostawiają przy tym smug i zacieków, a powłoka przeciwdziała powstawaniu zabrudzeń i osadów, dzięki czemu powierzchnie pozostają na długo czyste.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA