Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przemysłowy Internet Rzeczy przyszłością firm produkcyjnych?

  • Autor: Redakcja RynekLazienek.pl
  • 22 maj 2017 13:38
Przemysłowy Internet Rzeczy przyszłością firm produkcyjnych?
Fot. Shutterstock

Firma badawcza IndustryARC prognozuje, że do roku 2021 szacunkowa wartość globalnego rynku IIoT, czyli przemysłowego Internetu Rzeczy, sięgnie prawie 124 mld USD. Zdaniem Erica Schaeffera z Accenture, firmy dla których IIoT pozostanie wyłącznie w strefie marzeń, mogą nie przetrwać cyfrowego trzęsienia ziemi, które nadchodzi wielkimi krokami.

REKLAMA

Firma badawcza IndustryARC prognozuje, że do roku 2021 szacunkowa wartość globalnego rynku IIoT, czyli przemysłowego Internetu Rzeczy, sięgnie prawie 124 mld USD. Teoretycznie, już od kilku lat znajduje się on na liście najważniejszych technologii dla firm produkcyjnych, jednak mimo wielkiego optymizmu, jedynie garstka przedsiębiorstw posiada kompleksową strategię wdrożenia go w swoich fabrykach. Zdaniem Erica Schaeffera z Accenture, firmy dla których IIoT pozostanie wyłącznie w strefie marzeń, mogą nie przetrwać cyfrowego trzęsienia ziemi, które nadchodzi wielkimi krokami.

Według firmy analitycznej IndustryARC, wartość globalnego rynku przemysłowego Internetu rzeczy ma w 2021 r. sięgnąć 123.8 mld dolarów. Najwięcej inwestował będzie w IIoT sektor wytwórczy, który do roku 2021 będzie zwiększał inwestycje o 60 proc. rdr. Analitycy z IndustryARC zapowiadają rosnący popyt na IIoT nie tylko w produkcji, ale także transporcie, energetyce i opiece zdrowotnej, gdzie wskaźnik CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) ma wynieść 59.8 proc. W przypadku energetyki, do rosnącej popularności tej technologii przyczyni się rozwój sieci energetycznych Smart Grid. Wskaźnik CAGR dla tego sektora do roku 2021 ma utrzymać się na poziomie 39.7 proc.
IIoT coraz mocniejszy w Polsce

O tym, jak duży potencjał drzemie w przemysłowym Internecie Rzeczy świadczy np. ostatnia inwestycja funduszu Intel Capital, poszukującego spółek z potencjałem, które mogą w krótkim czasie zrewolucjonizować poszczególne gałęzie przemysłu. Kierowany przez Marcina Hejkę fundusz postawił na krakowską firmę Elmodis, działającą w segmencie analizy i diagnozowania stanu technicznego silników elektrycznych oraz całych maszyn. Posiada ona własną technologię opartą o IIoT i rynek odbiorców w postaci 300 mln maszyn. Wyceniony na 60 mln zł startup otrzymał dofinansowanie od Intel Capital w wysokości 4,9 mln USD. Wcześniej w Elmodis kapitał zainwestowały również fundusze SET Ventures oraz Innovation Nest Piotra Wilama.

Czyny, nie słowa

Mimo, że branża produkcyjna wyraża się o przemysłowym Internecie Rzeczy w samych superlatywach, to szybkość adaptacji tej technologii przypomina póki co średnią prędkość podróży tanimi liniami kolejowymi z Krakowa do Kołobrzegu. Według badania przeprowadzonego przez Accenture dla Światowego Forum Ekonomicznego, 73 proc. przedstawicieli kadry zarządzającej na poziomie C jest przekonanych, że Internet Rzeczy w fundamentalny sposób zmieni ich branżę. Jednak tylko 20 proc. z nich posiada przemyślaną strategię wdrożenia go w swojej firmie. Eric Schaeffer, starszy dyrektor zarządzający z Accenture jest zdania, że taki stan rzeczy może doprowadzić do sporych problemów w firmach, które z obojętnością spoglądają na cyfrową transformację zachodniej gospodarki. Tymczasem zegar tyka, a czas na wdrożenie nowych technologii ucieka bezpowrotne. – Przedsiębiorstwa pragnące odnieść sukces w przyszłości, muszą rozpocząć cyfrową podróż, która zmieni ich model organizacyjny nie do poznania. W przeciwnym razie czeka je katastrofalna utrata udziału w rynku i spadek zyskowności biznesu – napisał Schaeffer w jednym ze swoich artykułów.
IoT w praktyce


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA