REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

[Raport] Dynamicznie rosną ceny materiałów budowlanych

  • Autor: Redakcja Ryneklazienek.pl
  • 13 lut 2018 11:58
[Raport] Dynamicznie rosną ceny materiałów budowlanych
Ceny wzrosły w 19 grupach asortymentowych, rekordowo: płyta OSB, drewno (+29,9%), ściany, stropy, kominy (+11,5%) i izolacje termiczne (+9,7%), ponadto najbardziej: cement, wapno (+4,1%), chemia budowlana (+3,3%) oraz po +3,2% dachy, rynny, instalacje i wykończenia ścian, podłóg. Fot. Shutterstock

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Grupę PSB zauważalny jest wzrost cen materiałów budowlanych. Najbardziej wzrosły koszty związane z zakupem asortymentu niezbędnego do wykończenia ścian i podłóg, w tym płytek oraz chemii budowlanej.

REKLAMA

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów.

Ceny "poszły w górę"

W styczniu 2018 r., w porównaniu do grudnia 2017 r., w 15 analizowanych grupach asortymentowych ceny wzrosły, w tym najbardziej wykończenia ścian, podłóg (+2,8%), farby, lakiery (+1,8%), ściany, stropy, kominy (+1,3%), płyta OSB, drewno (+1,2%) i płytki, łazienki, kuchnie (+1,2%). Spadły ceny jedynie w grupach: dachy, rynny (-1,5%) i sucha zabudowa (-0,5%). Nie zmieniły się ceny w grupach: izolacje wodochronne, ogród, hobby i narzędzia.

Czytaj także: Przygotuj się na zmiany na rynku mieszkań deweloperskich

Porównanie cen w styczniu 2018 r. do stycznia 2017 r. przynosi zdecydowanie różne wyniki. Ceny wzrosły w 19 grupach asortymentowych, rekordowo: płyta OSB, drewno (+29,9%), ściany, stropy, kominy (+11,5%) i izolacje termiczne (+9,7%), ponadto najbardziej: cement, wapno (+4,1%), chemia budowlana (+3,3%) oraz po +3,2% dachy, rynny, instalacje i wykończenia ścian, podłóg. Najmniejsze wzrosty notowano w grupach: narzędzia (+0,1%), ogród, hobby (+0,7%) i elektryka, oświetlenie (+0,9%). Spadek cen zanotowano jedynie w grupie stolarka (-1,3%).

Rośnie optymizm

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie I-XII 2017 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 18,3%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym plus 16,6%. Równolegle w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto dynamika wyniosła plus 18,4%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym plus 13%.

Źródło: Grupa PSB


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA