Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Raport EY: Polska na drugim miejscu pod względem liczby fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2014 roku

  • Autor: Ryneklazienek.pl
  • 23 paź 2014 15:28
Raport EY: Polska na drugim miejscu pod względem liczby fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2014 roku
fot. Shutterstock

Wartość transakcji fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej w pierwszym półroczu 2014 wyniosła 18,5 mld USD. To o ponad 1/3 więcej niż w tym samym okresie w roku 2013.

REKLAMA

Pierwsze miejsce pod względem wartości transakcji zajęła Turcja, za nią uplasowały się Czechy i Polska. Także pod względem liczby fuzji i przejęć rankingowi przewodzi Turcja ze 153 transakcjami. Za nią znalazła się Polska, gdzie podpisano 112 umów i Czechy ze 111 umowami.

Według „Barometru transakcji fuzji i przejęć EY” w całym regionie Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej obejmującym 11 krajów, w pierwszej połowie 2014 roku, przeprowadzono w sumie 629 transakcji. To o 4,6% mniej niż w analogicznym okresie w 2013 roku.

Wartość transakcji w badanym okresie wyniosła 18,5 miliarda USD. To wzrost o 35,9% w porównaniu z pierwszą połową 2013 roku. Taka różnica wynika przede wszystkim z dużej transakcji, która miała miejsce w Czechach. Na drugim miejscu znalazła się Turcja, a na trzecim Polska.

- Za większością fuzji i przejęć stali inwestorzy strategiczni, którzy odpowiadali za 63% transakcji w Polsce, podczas gdy inwestorzy finansowi za 37% - mówi Brendan O'Mahony, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Transakcyjnego EY. - Te wyniki są spójne z tym, co obserwujemy w innych częściach świata. W najbliższym czasie spodziewamy się zwiększenia zaangażowania funduszy private equity w inwestycje w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej - dodaje.

Ponad połowa (51%) transakcji w regionie to wewnętrzne fuzje i przejęcia, czyli takie, gdzie zarówno kupujący, jak i przejmowana spółka pochodzą z tego samego kraju. W przypadku Polski, 32% stanowili inwestorzy zagraniczni, przede wszystkim z Niemiec, USA, Szwecji, Francji oraz Grecji. 17% transakcji to kierunek odwrotny - polskie spółki przejmujące firmy poza granicami kraju. To wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. – Obserwujemy wzrost liczby transakcji wychodzących. Można tu mówić o pewnym trendzie. To pokazuje, że polskie firmy coraz odważniej wychodzą na międzynarodowy rynek fuzji i przejęć – dodaje Bartłomiej Smolarek.

Głównym sektorem gospodarki podlegającym przemianom właścicielskim były firmy  IT. W całym regionie przejmowano także spółki przemysłowe (13%), usługowe (10%). Na czwartym miejscu znalazł się sektor energetyczno-wydobywczy, farmaceutyczny, a także nieruchomości. 

Przejęcia i fuzje w I poł. 2014 roku w Europie Środkowowej i Południowo-Wschodniej w ujęciu sektorowym.jpgŹródło: Barometr transakcji fuzji i przejęć EY
Przejęcia i fuzje w I poł. 2014 roku w Europie Środkowowej i Południowo-Wschodniej w ujęciu sektorowym.jpgŹródło: Barometr transakcji fuzji i przejęć EY

„Barometr transakcji fuzji i przejęć EY” jest analizą i podsumowaniem dostępnych publicznie informacji znajdujących się m.in. w: DealWatch, MergerMarket, Capital IQ, Zephyr, a także w zasobach własnych EY.  


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA