REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Raport: Łazienka do zadań specjalnych

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 04 wrz 2013 09:06
Raport: Łazienka do zadań specjalnych
Zestaw produktów od Hewi z powłoką acitve+ hamującą rozwój bakterii. / fot. Hewi

Oferta producentów wyposażenia sanitarnego to nie tylko rozwiązania dedykowane łazienkom prywatnym. To także cała gama rozwiązań opracowanych z myślą o specjalistycznych inwestycjach i zadaniach. Na potrzeby sanitariatów w zakładach pracy czy obiektach publicznych opracowano szereg rozwiązań odpowiadających na normy oraz specyficzne wymagania higieniczne.

REKLAMA

Producenci starają się sprostać tego typu wymaganiom rozszerzając standardową ofertę o produkty zmodyfikowane. Np. bateria z automatyką uruchamiającą dopływ wody po zbliżeniu rąk i zamykająca strumień po określonym czasie, pozwala oferować dany produkt zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i pracodawcom, którym zależy na oszczędności wody w toaletach pracowniczych. Jednak takie transfery rozwiązań mają sens tylko wtedy, gdy dany wyrób jest przygotowany do wykorzystania w przestrzeni publicznej: jest bardziej odporny na uszkodzenia i intensywność użytkowania czy łatwy w obsłudze i konserwacji.

Przeciw bakteriom

Zakłady pracy takie jak laboratoria czy placówki opiekuńczo-szpitalne stawiają wysokie wymagania higieniczne i potrzebują rozwiązań o wyższej odporności na namnażanie się i przenoszenie zarazków. Dotyczy to zarówno powierzchni, jak i instalacji. Powszechnie dostępne są już rozwiązania pozwalające na automatyczne otwarcie i zamknięcie dopływu wody bez kontaktu z dłonią – to, że użytkownik chce skorzystać z umywalki wykrywa czujnik podczerwieni. Brak kontaktu dłoni z baterią zapobiega przenoszeniu zarazków.

Należy mieć tez na uwadze, że głównymi przyczynami rozwoju bakterii w instalacji wodnej to stagnacja wody i temperatura niższa, niż 50 °C. Bakterie chorobotwórcze w armaturze elektronicznej pojawiają się tam, gdzie nie ma przeprowadzanego automatycznego spłukiwania okresowego. Jeśli armatura jest używana codziennie, istnieje niewielkie ryzyko rozwoju bakterii. Jednak wg danych producentów brak regularnego uruchamiania zdarza się w 20-40% szpitalnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Brak odnowienia wody w instalacji prowadzi do proliferacji (namnażania się) bakterii. Firmy wprowadzają więc mechanizmy, które gwarantują cykliczne spłukiwanie – np. co 24 godziny od ostatniego użycia.

Baterie lekarskie

W ofercie producentów znajdujemy również specjalistyczne baterie lekarskie, których można używać bez kontaktu z dłonią. Regulacja parametrów wypływającej wody odbywa się np. poprzez specjalną dźwignię przesuwaną łokciem bądź kolanem. Mimo określenia „lekarskie” w nazwie baterie tego typu są stosowane również do wyposażenia węzłów sanitarnych dla osób niepełnosprawnych czy zakładów przetwórstwa spożywczego. Rozwiązania takie oferuje Armatura Kraków (seria baterii lekarskich), Delabie (w ramach rozbudowanej serii armatury szpitalnej), Hydrostop (seria Progres oraz Standard), Ferro (seria Padwa Medico Antiseptic), Kludi (baterie kliniczne Medi-Care) czy Oras (Safira z przedłużonym uchwytem).


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA