REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Raport: Rynek chemii budowlanej ostro wzrośnie w 2016 roku

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 01 lut 2016 10:56
Raport: Rynek chemii budowlanej ostro wzrośnie w 2016 roku
Po lepszym od oczekiwanego wyniku w 2014 r. (wzrost o 2% zamiast spadku o 1%), w 2015 r. rynek chemii budowlanej zanotował wzrost o ok. 5%, na co największy wpływ miały segmenty zapraw murarskich oraz systemów ociepleń. W przypadku prac glazurniczych wzrost ten wyniósł 4,2%. Fot,
Raport: Rynek chemii budowlanej ostro wzrośnie w 2016 roku
Raport: Rynek chemii budowlanej ostro wzrośnie w 2016 roku

Rynek chemii budowlanej w Polsce w 2016 r. wzrośnie aż o 6%, tak przynajmniej przewidują analitycy z agencji badawczej PMR. Po lepszym od oczekiwanego wyniku w 2014 r. W 2015 r. rynek chemii budowlanej zanotował wzrost o ok. 5%, na co największy wpływ miały segmenty zapraw murarskich oraz systemów ociepleń.

REKLAMA

Co więcej, wzrost powinien utrzymać się także w 2017 r. Poza ożywieniem w budownictwie mieszkaniowym, znaczącym bodźcem stymulującym rynek chemii budowlanej będzie przyspieszenie w budownictwie przemysłowym oraz rolnym, które łącznie odpowiadają za blisko dwie trzecie metrażu budownictwa nie mieszkaniowego.

Oczekiwany jest także dalszy wzrost popularności stosowania gotowych zapraw producenckich. Po 2017 r. prawdopodobne są jednak spadki na rynku, wynikające głównie z mniejszej liczby inwestycji mieszkaniowych. Jednak losy rynku chemii budowlanej po 2017 r. w dużej mierze zależeć będą od opracowywanej przez nowy rząd polityki względem budownictwa mieszkaniowego.

Wysoka sprzedaż napędza rynek

Dzięki wysokiej sprzedaży nowych mieszkań deweloperskich w 2015 r. (wzrost o ponad jedną czwartą) oraz ożywieniu wśród inwestorów indywidualnych (wzrost inwestycji rozpoczętych o 6% oraz pozwoleń budowlanych o 15%), prognozy dla budownictwa mieszkaniowego prezentują się bardzo pozytywnie.

Po przekroczeniu 14 mln m² w 2015 r., na lata 2016-2017 analitycy PMR zakładają stopniowy przyrost rocznego metrażu nowych inwestycji do poziomu 16,5 mln m².

Pozytywne nastawienie

Jak co roku, ankietowane firmy remontowo-budowlane pytane były o ich obecną i oczekiwaną w ciągu 12 miesięcy sytuację finansową, wartość portfela zamówień, a także wielkość zatrudnienia.

Odpowiedzi na te pytania pozwalają nam zbudować wskaźnik koniunktury na rynku chemii budowlanej w Polsce. Ostateczna wartość indeksu w badaniu z grudnia 2015 r. wyniosła 25,1 punktów, co jest jednoznaczne z poprawą w stosunku do 2014 r.

Rokujące porównanie

Porównując wartość wskaźnika koniunktury w branży chemii budowlanej do analogicznego wskaźnika (opracowywanego od ponad dziesięciu lat w oparciu o ten sam zestaw pytań) dla 200 największych firm budowlanych w Polsce, można zauważyć, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to koniunktura w sektorze chemii budowlanej jest lepsza niż dla całego sektora budowlanego, jednakże różnica z roku na rok jest coraz mniejsza.

Wynika to przede wszystkim z szybkiej odbudowy koniunktury na rynku budowlanym po kryzysowych, zwłaszcza w budownictwie inżynieryjnym, w latach 2012-2013. 

Źródło: PMR


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA