REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rok 2016 w branży grzewczej - jakie będzie znaczenie dyrektywy ErP?

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 04 sty 2016 12:11
Rok 2016 w branży grzewczej - jakie będzie znaczenie dyrektywy ErP?
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez firmę De Dietrich wpływ Dyrektywy ErP na rynek grzewczy będzie widoczny w drugim kwartale 2016 r. Fot. De Dietrich

Rok 2015 upłynął branży grzewczej pod znakiem przygotowań do wprowadzenia Dyrektywy ErP. Pojawiło się wiele nowych urządzeń, a producenci prześcigali się w akcjach promocyjnych na kotły, których nie mogą już sprzedawać. Jaki będzie przyszły rok 2016?

REKLAMA

Wpływ Dyrektywy ErP na rynek grzewczy zaznaczy się w drugim kwartale 2016 r. Przez pierwszych kilka miesięcy 2016 r. kotły wyłączone przez Dyrektywę, a zgromadzone w dystrybucji mogą być sprzedawane aż do wyczerpania zapasów. Co więcej, kotły klasyczne są tańsze, więc trafiały często do użytkowników kierujących się niższą ceną.

W poszukiwaniu kompromisu

Teraz grupa odbiorców poszukująca tańszych rozwiązań zapewne skupi się na najtańszych kotłach kondensacyjnych lub semi-kondensacyjnych. Oby nie przyniosło to znacznego obniżenia jakości i funkcjonalności tych urządzeń. Niektórzy producenci mogą upatrywać w tym swojej szansy na obniżenie kosztów produkcji.

Dyrektywa wymaga też poprawy efektywności pomp ciepła i zasobników c.w.u., więc trwałym trendem będzie technologiczny rozwój także tych urządzeń. W latach późniejszych Dyrektywa będzie też dotyczyć kotłów stałopalnych, co powinno spowodować dalsze ograniczenie niepożądanych emisji i poprawę jakości tych urządzeń.

OZE z korzyścią 

Branża OZE w naturalny sposób skorzysta na wprowadzeniu Dyrektywy. Nowe szanse i potencjał rynkowy otwiera się przed pompami ciepła, rozwiązaniami hybrydowymi i w przyszłości kogeneracyjnymi.

Moda na oszczędność i samowystarczalność w produkcji energii elektrycznej i systemie ogrzewania jest już trwałym trendem, niska cena przestaje być jedynym faktorem wyboru i decyzji inwestycyjnej.

Oczywiście inne trendy będą w budownictwie nowych obiektów, a inne na rynku modernizacji instalacji, gdzie często spotykamy ograniczenia istniejącej konstrukcji budynku, ale docelowo wszyscy na tym skorzystają. Albo czynnie – użytkując bardziej efektywne urządzenia, albo biernie – oddychając czystszym powietrzem.

Dofinansowana wymiana

Wiadomo, że w obecnej perspektywie finansowej UE i krajowych funduszach środowiskowych znajdują się środki na wymianę starych kotłów i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi rozwiązaniami.

Branża grzewcza prawdopodobnie skorzysta na tych programach, zachęcając swoich Klientów do wymiany urządzeń w ramach dotacji czy preferencyjnych pożyczek.

Rok 2016 więc będzie wyjątkowo bogaty w programy krajowe i europejskie. Obok znanej powszechnie Kawki będzie funkcjonował program Lemur dla budynków użyteczności publicznej, Ryś wspierający termomodernizację budynków jednorodzinnych, czy Bocian dla zwiększenia produkcji energii z instalacji wykorzystujących OZE. Możliwości będzie naprawdę dużo. 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA