REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rok 2016 w budownictwie - słaby początek, ale z potencjałem rozwoju

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 20 kwi 2016 15:13
Rok 2016 w budownictwie - słaby początek, ale z potencjałem rozwoju
fot. Shutterstock

Według raportu firmy PMR rok 2015 na rynku budowlanym zakończył się realnym wzrostem ok. 4% r/r., wobec wstępnie szacowanego przez GUS wzrostu o 2,8%. Natomiast rok 2016 zaczął się gorzej, niż się spodziewano.

REKLAMA

Wyższą niż oficjalna dynamikę rynku w 2015 r. sugeruje także ponad 10% dynamika zagregowanych przychodów 30 firm wykonawczych notowanych na GPW.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR zatytułowanego „Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2016 - Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021”, pomimo słabych pierwszych miesięcy, rok 2016 wciąż ma przed sobą duży potencjał rozwojowy, głównie z uwagi na trwające ożywienie na rynku przemysłowo-magazynowym oraz mieszkaniowym (nie tylko wśród deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych), realizację dużych projektów energetycznych oraz imponującą długość zakontraktowanych tras szybkiego ruchu.

Jednakże, słabego początku roku raczej nie uda się nadrobić w pełni w dalszej części roku, dlatego też prognozy PMR na 2016 r. zostały zredukowane w dół, choć wciąż zakładają wzrost rynku. Z uwagi na niższy wzrost w 2016 r.,  rekordowy poziom produkcji budowlanej z 2011 r. w 2016 r. może nie zostać jeszcze poprawiony. Powinno tak się stać dopiero w 2017 r.

W produkcji budowlanej firm zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników największym segmentem rynku w 2015 r. pozostawało budownictwo inżynieryjne, które utrzymało udział na poziomie ponad 55% wartości robót budowlanych. Natomiast biorąc pod uwagę produkcję budowlaną wszystkich podmiotów, największym segmentem rynku budowlanego jest budownictwo niemieszkaniowe, odpowiadające za ponad 40% rynku. W przypadku obu klasyfikacji najmniejszą część rynku budowlanego stanowi budownictwo mieszkaniowe.

(źródło: PMR)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA