Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rośnie popularność polskich kabin prysznicowych

  • Autor: Piotr Dziakowski
  • 24 sty 2008 10:57
Rośnie popularność polskich kabin prysznicowych
fot. SANPLAST

Polacy coraz bardziej świadomie stawiają na wzornictwo. Minęły już czasy kiedy polska kabina kojarzona była ze standardowym rozwiązaniem - białych profili wypełnionych wzorzystym szkłem lub tworzywem sztucznym.

REKLAMA

Wystarczy spojrzeć na prezentację kabin natryskowych, by się przekonać, iż krajowi producenci mają wiele ciekawego do powiedzenia w średnim, jak i wyższym segmencie.

Polscy producenci kabin natryskowych wytwarzają w zdecydowanej większości z myślą o krajowym rynku, którego podział przebiega dość wyraźnie na linii tanie-drogie. Wzornictwo jest dość mocno podporządkowane temu rozgraniczeniu i modele ekonomiczne od ekskluzywnych da się rozróżnić najczęściej na pierwszy rzut oka. 

- Kabina powstaje ze szkła i aluminium, dlatego o różnicach w designie decyduje głównie ilość profili, ich kształt, ilość tafli szkła i jego rodzaj. Upraszczając można powiedzieć, iż im mniej elementów i im większa ascetyczność formy tym wyższy standard - twierdzi Jarosław Strzelczyk, menadżer produktu Aquaform.

Jednak standardy w ostatnich latach zmieniły się, produkty ewoluowały i to w dobrym kierunku.

Większe wymagania, ciekawszy design.

Dawno już minęły czasy kiedy polska kabina kojarzona była ze standardowym rozwiązaniem - białych profili wypełnionych wzorzystym szkłem lub tworzywem sztucznym. Wystarczy spojrzeć na zamieszczoną obok prezentację kabin natryskowych, by się przekonać, iż krajowi producenci mają wiele ciekawego do powiedzenia w średnim, jak i wyższym segmencie. Powód - oczekiwania rodaków zmieniły się, tak jak ich budżety na wyposażenie łazienki. 

- Polacy wybierają najczęściej proste i spokojne kształty, o delikatnych zaokrągleniach i łagodnych łukach. Klienci uwielbiają geometryczne kształty, wyróżniające się symetrią i regularnością. Czysta forma i harmonia jest coraz częściej czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu - zapewnia Artur Banasiak, produkt menadżer ds. kabin prysznicowych i brodzików Sanitec Koło.

Polacy od kabin oczekują czegoś więcej niż jedynie funkcji natrysku. Chcą wartości dodanej jaką daje m.in. design, aczkolwiek nie zapominają o funkcjonalności. 

- Oznacza to, że jeśli projektowane są zawiasy czy profile, to ich wygląd zewnętrzny jest równie ważny jak spełniana przez nie funkcja. Dla przykładu - zawiasy o konstrukcji umożliwiającej ich zamontowanie równo z powierzchnią szkła od środka kabiny znacznie ułatwiają jej czyszczenie, a funkcja unoszenia przy otwieraniu i zamykaniu umożliwia lekkie otwieranie drzwi i uszczelnia miejsce styku krawędzi drzwi z brodzikiem. Podobnie zamknięty i gładki, pozbawiony zakamarków profil od wnętrza kabiny powoduje, że czyszczenie takiego elementu kabiny jest bardzo łatwe i szybkie - zapewnia Milena Kozłowska, menadżer produktu Sanplast. - Duże znaczenie ma także szeroki wybór kształtów, kolorów i wypełnień kabin. Dlatego oprócz typowych kabin narożnych, półokrągłych czy drzwi mamy w ofercie ekskluzywne kabiny okrągłe oraz zgodne z minimalistycznymi trendami w aranżacji kabiny typu walk-in.

Rozwój wzornictwa polskich kabin nie byłby możliwy bez rozwoju technologicznego, związanego głównie z zastosowanymi materiałami i ich obróbką. Stosowane powszechnie szkło hartowane można giąć, ciąć, walcować, malować - co pozwala uzyskiwać przeróżne formy. Podobnie jest z aluminium, podstawowym materiałem do produkcji profili, którego obróbka pozwala na uzyskiwanie coraz bardziej skomplikowanych kształtów.

Bliżej Zachodu.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA