Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rovese wśród 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Sektor budowlany wypada najgorzej

  • Autor: redakcja magazynu Łazienka
  • 09 wrz 2014 10:56
Rovese wśród 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Sektor budowlany wypada najgorzej
fot. Shutterstock

Coface po raz dziewiąty przedstawiło swój coroczny ranking 500
największych firm Europy Środkowo-Wschodniej pod względem osiągniętych obrotów. Na liście znalazło się m.in. Rovese.

REKLAMA

Na liście Coface, międzynarodowego ubezpieczyciela należności, znalazło się 500
największych firm regionu pod względem osiągniętych obrotów. Analizie poddano także m.in. poziom zatrudnienia oraz branże.

Nieznaczny wzrost obrotów, skromny wzrost zatrudnienia

Trudna koniunktura gospodarcza roku 2013 odbiła się na 500 największych graczach: obroty firm w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły nieznacznie, zaledwie 0,2% tj. do poziomu ponad 644 mld EUR (w edycji rankingu 2013: +5%). Tym niemniej, największe spółki z listy pozostają bardzo ważnymi pracodawcami w regionie.

Pomimo spadku o 0,8% w porównaniu z zeszłoroczną analizą, zatrudnienie w 500 wiodących przedsiębiorstwach i tak stanowi 3,7% (około 2,5 miliona osób) całkowitej siły roboczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraje z solidnym wzrostem PKB, jak Łotwa, Rumunia i Litwa, odnotowały najwyższy wzrost zatrudnienia (2%–6,5%).

Jednak z drugiej strony, w pięciu na trzynaście badanych krajów, więcej osób zwolniono niż zatrudniono. Polska utrzymała zatrudnienie na niezmienionym poziomie.

Słabi zwycięzcy i dynamiczne wschodzące gwiazdy

Polska ponownie jest na czele pod względem liczby przedsiębiorstw w rankingu TOP 500 CEE, jednak jest to zwycięstwo nader skromne. Na liście znalazło się łącznie 148 polskich spółek, czyli o 23 mniej niż w 2012 roku. Utrzymaliśmy jednak pierwszą pozycję i jesteśmy największą gospodarką Europy Środkowej.

Ten negatywny trend odzwierciedla zanotowane w Polsce w 2013 r. spowolnienie wzrostu PKB (1,6%), który już wcześniej wyhamował z 4,5% w 2011 r. do 1,9% w 2012 r.

Na podium wróciła Ukraina, strącając Węgry z drugiego miejsca. Dziewięćdziesiąt ukraińskich przedsiębiorstw wygenerowało 101 mld euro obrotów – więcej niż kiedykolwiek odnotowano w rankingu. Większość przedsiębiorstw debiutujących w zestawieniu dzięki wyjątkowo dużemu wzrostowi obrotów, pochodzi właśnie z Ukrainy. Z drugiej strony, wiele spółek dobrze znanych z poprzednich edycji zarejestrowało ogromny spadek obrotów i utraciło swoje pozycje. Tylko siedem z nich awansowało w rankingu.

Na podium ponownie trafiły także Węgry. Łącznie w rankingu znalazły się 62 firmy z tego kraju, czyli o cztery mniej niż w 2012 r. Po pięciu kolejnych kwartałach recesji i zapaści inwestycyjnej trwającej od początku 2009 r., w drugim półroczu roku 2013 poczucie bezpieczeństwa w węgierskich spółkach nareszcie wzrosło. PKB zwiększył się w 2013 r. o 1,1%, a głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt zewnętrzny. Te pozytywne zmiany
przełożyły się również na zwyżkę obrotów wiodących węgierskich przedsiębiorstw (+1.2%).

Sektory: na czele nadal branża paliwowa

Znów najwięcej przedsiębiorstw spośród czołowej pięćsetki pochodzi z sektora paliwowego. 77 gigantów tej branży wygenerowało obroty na poziomie 162 mld EUR. Jest to spadek o 3,4%. Również pochodzący z Polski lider zestawienia ponownie nie uniknął w 2013 r. kłopotów: PKN ORLEN utrzymał się na czele rankingu pomimo spadku zysków netto i obrotów. Winę za złe wyniki można przypisać należącej do koncernu nierentownej rafinerii Możejki na Litwie, która zanotowała duże straty.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA