Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruszyła rozbudowa fabryki TPS w Strzelinie

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 07 paź 2014 14:13
Ruszyła rozbudowa fabryki TPS w Strzelinie
Nowa fabryka spółki TPS, która produkuje m.in. stelaże Tece, powstaje w Strzelnie. Fot. TPS
Ruszyła rozbudowa fabryki TPS w Strzelinie
Ruszyła rozbudowa fabryki TPS w Strzelinie
Ruszyła rozbudowa fabryki TPS w Strzelinie
Ruszyła rozbudowa fabryki TPS w Strzelinie

TPS to jedno z największych, pod względem zatrudnienia i powierzchni, przedsiębiorstw w Strzelinie. To tu produkowane są m.in. stelaże TECEprofil, których w 2013 roku na rynek trafiło prawie 0,5 mln sztuk.

REKLAMA

TPS to jedna z wielu europejskich spółek wchodzących w skład wywodzącej się z Niemiec grupy Tece. W fabryce w Strzelinie produkowane są produkty TECEprofil, w tym charakterystyczne, czerwone stelaże podtynkowe, spłuczki czy registry i ściany systemowe.

- Rozbudowa fabryki w Strzelinie to odpowiedź na stały wzrost produkcji, notowany na poziomie 8-10% w skali roku. Obecnie produkcja komponentów do wszystkich grup towarowych TECEprofil odbywa się na obszarze około 7 200 m kw. Dzięki inwestycji powierzchnia produkcyjna osiągnie 10 000 m kw. Nowa część budynku przeznaczona zostanie na dział magazynowy i produkcyjny. Firmie pozwoli to na zwiększenie liczby maszyn, w tym innowacyjnych wtryskarek, co w efekcie przełoży się na uzyskanie oczekiwanej przez rynek mocy produkcyjnej. Wartość inwestycji to 12 mln zł, a termin oddania do użytku planowany jest na styczeń 2015 roku – mówi Edward Garbacz, Prezes firmy TPS Sp. z o.o. 

Przedstawiciele firmy podkreślają, że to system zarządzania produkcją wyróżnia TPS na tle firm produkcyjnych w regionie.

- Metody zarządzania produkcją stosowane przez naszą firmę opierają się na systemie wprowadzonym po raz pierwszy w latach 50-tych ubiegłego wieku przez firmę Toyota. Leaning factory, czyli system szczupłego zarządzania produkcją, pozwala na eliminowanie marnotrawstwa w procesach wytwórczych, brak konieczności posiadania magazynu wyrobów gotowych, a w idealnym układzie – nie wymaga planowania produkcji, gdyż sprowadza się do zasady realizacji zamówień w kolejności ich napływania, czyli „pierwsze weszło – pierwsze wyjdzie”. Polega to m.in. na tym, że nasza fabryka wytwarza w jak najkrótszym czasie dokładnie taką ilość wyrobów, jaka znajduje się w zamówieniach, a o aktualnej produkcji decydują odbiorcy – wyjaśnia prezes spółki

Firma stosuje też system sterowania produkcją potocznie zwany KANBAN – stosowany w produkcji pozwala bezpośrednio zainteresowanemu pracownikowi na zamówienie niezbędnych mu materiałów lub półfabrykatów w ściśle określonym czasie i ilości bezpośrednio u jego dostawcy bez interwencji osób trzecich i jakiejkolwiek formy planowania. Metoda zakłada praktyczną likwidację magazynów surowców, międzyoperacyjnych i wyrobów gotowych. Materiały i półfabrykaty dostarczane są od dostawców z godzinową dokładnością. Dzięki elastyczności procesu produkcji możliwe jest wyprodukowanie niemal dowolnego elementu w każdej chwili, a zlecenia produkcyjne są ściśle zsynchronizowane z zamówieniami otrzymywanymi od klientów. 

 (źródło: TPS)

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA