REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rynek grzejników w 2015 roku - podsumowanie trendów

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 21 gru 2015 10:09
Rynek grzejników w 2015 roku - podsumowanie trendów
Fot. shutterstock

Tegoroczne wyniki handlowe na rynku grzejników potwierdzają trend "sezonowości" sprzedaży. Eksperci ze Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPUiG) podkreślają, że w 2015 r. odnotowano w branży słabsze obroty w pierwszym półroczu, ale za to bardzo dobre w drugim półroczu.

REKLAMA

Według zebranych ocen przez ekspertów z stowarzyszenia SPUIG, w grupie produktowej grzejników stalowych III kwartał  2015 r. był zdecydowanie lepszy zarówno od poprzedniego  jak i wyraźnie lepszy 3. kwartał roku ubiegłego.

Sezonowość sprzedaży na rynku grzejników

Duża sprzedaż w lipcu br. była związana częściowo z zatowarowaniem dystrybutorów przed sezonem, następnie kontynuacja pomimo wakacji dobrej sprzedaży w sierpniu br. oraz duża sprzedaż grzejników we wrześniu, co było związane z realizacja zamówień obiektowych i kończenia inwestycji przed jesienią i zima.

Narastająca różnica w sprzedaży grzejników w rynku pomiędzy trzema kwartałami 2014 r., a trzema kwartałami 2015 r. została prawie zniwelowana.

Potwierdza się przypuszczenie, że rok 2015 będzie posiadał „klasyczną” sezonowość sprzedaży – słabsze pierwsze półrocze i bardzo dobre drugie, a właściwie przełom 3 i 4 kwartału.

Kanały dystrybucyjne 

Jeśli chodzi o kanały dystrybucyjne, to niezmiennie rynek grzejników jest napędzany przez inwestycje – przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne - deweloperskie, ale pojawia się także sporo tematów budżetowych oraz komercyjnych.

Słabiej wygląda w tym kontekście budownictwo jednorodzinne, co częściowo może wynikać z faktu pewnego czasowego nasycenia rynku w tym zakresie inwestycji, jak i  wypierania grzejników przez inne rozwiązania emisji ciepła. Ogólna perspektywa na 2015 (cały rynek grzejników) - +/- 2014 r., z lekkim ryzykiem spadku (-1-2%).

Warto zwrócić uwagę, że nie brakuje także opinii o stagnacji na rynku grzejników, lub nawet lekkich spadkach, co może się wiązać z kwestią zatowarowania dystrybutorów, jak także dużym udziałem tzw. obiektówek w sprzedaży, co może zaburzać ogólny obraz sytuacji -  podsumowuje Janusz Starościk, prezes Zarządu SPIUG.  

 Źródło: SPUiG


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA