Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rynek powłok ochronnych w Polsce wart 1,1 mld zł

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 24 wrz 2014 09:48
Rynek powłok ochronnych w Polsce wart 1,1 mld zł
W trakcie badania przeprowadzonego na potrzeby raportu pt. "Rynek Powłok Ochronnych w Polsce. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019" wyspecjalizowanym firmom parkieciarskim, a także firmom realizującym zlecenia z zakresu ochrony powierzchni betonowych oraz stalowych zostały zadane pytania m.in. odnośnie znanych im marek produktów. / Fot Shutterstock
Rynek powłok ochronnych w Polsce wart 1,1 mld zł

Rynek powłok ochronnych dotyczący elementów i konstrukcji budowlanych w roku 2014 szacowany jest na ok. 1,1 mld zł. Prognozowane powolne wzrosty na rynku budowlanym w tym roku dają niewielkie szanse na odbicie.

REKLAMA

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi w przemyśle budowlanym jest beton oraz stal. Ważna jest również rola drewna, które nie należy już do najistotniejszych, jednak z punktu widzenia robót wykończeniowych nadal stanowi jeden z wiodących typów materiałów. Chcąc zachować jak najdłużej ich estetykę oraz przede wszystkim funkcjonalność, konieczne jest zabezpieczanie ich przed degradacją, na którą wpływ mają czynniki zewnętrzne takie jak np. woda, zanieczyszczenia czy wahania temperatur. 

Słaba identyfikacja

W trakcie badania przeprowadzonego na potrzeby raportu pt. "Rynek Powłok Ochronnych w Polsce. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019" wyspecjalizowanym firmom parkieciarskim, a także firmom realizującym zlecenia z zakresu ochrony powierzchni betonowych oraz stalowych zostały zadane pytania m.in. odnośnie znanych im marek produktów.

Wyniki, które uzyskano wskazują na dość słabą identyfikację poszczególnych producentów przez wykonawców. Firmy nie zawsze są w stanie wymienić najpopularniejsze produkty, z których korzystają na swoich budowach.

Wiąże się to zarówno z ogromną liczbą możliwości jaką mają do dyspozycji wykonawcy, jak również z ogólnej tendencji według której wykonawcy mają tendencję do wykorzystywania znanych sobie i sprawdzonych kilku produktów bez intensywnego doszukiwania się informacji o nowych rozwiązaniach.

Liczą się sprawdzone marki

Niemniej, te które są wymieniane najczęściej można uznać za najmocniej zakorzenione w świadomości wykonawców. W kategorii środków do powłok drewnianych są to m.in. Bona, Domalux, Osmo oraz Hartzlack, które uzyskały poziom wskazań powyżej 10 punktów procentowych, przy czym pierwsza pozycja była niemal dwukrotnie częściej wymieniana niż następne.

Tak wiodącego lidera nie ma w przypadku pozostałych grup produktowych. W zakresie produktów do betonu powyżej 10% wskazań uzyskały takie marki jak Ceresit, Sika czy Mapei, zaś w kategorii powierzchni stalowych najczęściej wykonawcy podawali nazwy marek takich jak Tikkurila, Śnieżka, Hammerite oraz Teknos.

Wybór najlepszego materiału

Kolejnym etapem badania była próba uszeregowania materiałów do drewna, betonu i stali według subiektywnych doświadczeń poszczególnych wykonawców z daną marką produktową. Wykonawcy oceniali zatem takie elementy jak stosunek ceny do jakości, dostępność środka w sieci dystrybucyjnej, prostotę oraz wygodę aplikacji czy też bardziej ogólny aspekt, tj. gotowość do polecenia preparatu innym wykonawcom.

Zwycięzcą w grupie drewna została Bona – a więc środek o największej rozpoznawalności na rynku.

W przypadku powłok ochronnych do betonu liderem zostało Mapei, którego spontaniczna znajomość uplasowała na trzeciej pozycji, zaś w kategorii stali najlepiej ocenianym produktem zostały środki firmy STO, która w zakresie spontanicznej znajomości uzyskała wynik zaledwie 1%.

(Źródło: PMR)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA