REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

SHI szacuje wartość sprzedaży hurtowej w Polsce w 2015 roku

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 26 kwi 2016 14:00
SHI szacuje wartość sprzedaży hurtowej w Polsce w 2015 roku
fot. Shutterstock

Wartość polskiego rynku dystrybucyjnego w 2015 roku (z naciskiem na sprzedaż dla instalatora i wykonawcy) spróbował oszacować Krzysztof Zadorecki z Grupy ABG, członek zarządu Związku SHI. Swoje podsumowanie przedstawił podczas I Konwencji Rynku Instalacyjnego.

REKLAMA

Zadorecki ocenił wielkość sprzedaży w branży grzewczej,  wentylacyjnej,  sanitarnej i wyposażenia łazienek - z uwzględnieniem również sprzedaży płytek ceramicznych.

W jego ocenie obrót łączny w 2015 roku w czterech kanałach dystrybucji wyniósł 11,5 mld złotych. Jak jednak zaznaczył Krzysztof Zadorecki są to ostrożne szacunki i podane wartości mogą być zaniżone.

- Problemem jest to,  że trudno ocenić, co tak naprawdę szacujemy. Pracujemy nad standardami, które pozwolą ujednolicić dane i je opracowywać-  mówił Zadorecki.

W zaprezentowanym zestawieniu brano pod uwagę cztery kanały dystrybucji. Wartość handlu tradycyjnego,  który stanowią m.in. hurtownie ma generować wg tych danych 7,5 mld złotych obrotu. Około 10% obrotu generuje sieć marketów DIY -  ich udział oceniono na 2 mld zł. Hurt specjalistyczny to w tym zestawieniu wielkość rzędu 0,5 mld złotych. Pozostała część,  czyli 1,5 mld zł, to sprzedaż bezpośrednia producentów i importerów na inwestycje,  etc.

Wartość rynku płytek ceramicznych oszacowano w tym badaniu na 1,5 mld zł.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA