Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szykuje się fuzja, która zmieni układ sił na rynku?

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz, Arkadiusz Kaczanowski
  • 14 paź 2014 23:18
Szykuje się fuzja, która zmieni układ sił na rynku?
Siedziba firmy Geberit. / fot. Geberit
Szykuje się fuzja, która zmieni układ sił na rynku?
Szykuje się fuzja, która zmieni układ sił na rynku?
Szykuje się fuzja, która zmieni układ sił na rynku?

Geberit AG poinformował we wtorek 14 października, iż zamierza przejąć firmę Sanitec, lidera rynku europejskiego w zakresie ceramiki łazienkowej.

REKLAMA

Geberit proponuje 97 koron szwedzkich za akcję, co odpowiada wartości oferty równej 1.29 mld franków szwajcarskich za 100% akcji. Oczekiwany okres akceptacji oferty rozpoczyna się około 17 listopada i wygasa około 22 grudnia 2014 r. Fuzja zostanie całkowicie sfinansowana przez Geberit ze środków własnych oraz nowych kredytów. 

Komisja powołana przez tych członków zarządu firmy Sanitec, którzy nie reprezentują akcjonariuszy i którzy zobowiązali się zaakceptować ofertę, jednogłośnie zaleca akcjonariuszom firmy Sanitec zaakceptować ofertę. Analogiczna rekomendacja jest publikowana przez firmę Sanitec.

Ponadto, dwóch największych posiadaczy akcji Sanitec, EQT oraz Zeres Capital, posiadający łącznie 25.5% wszystkich akcji Sanitec, nieodwołalne zobowiązali się do akceptacji oferty dla wszystkich posiadanych akcji.

Nowa zintegrowana firma będzie w Europie unikalna na rynku produktów sanitarnych. Transakcja pozwoli Geberitowi uzupełnić swoją ofertę i zwiększyć konkurencyjność i wzmocnić pozycję na europejskich rynkach.

- Jeśli ta transakcja przebiegnie zgodnie z planem, zmienimy reguł gry na rynku w Europie i na całym świecie – powiedział agencji Reuters Peter Nilsson, Chief Executive Sanitec.

- Ta transakcja uczyni nas liderem w przemyśle produktów sanitarnych i poszerzy rynek dla firmy Geberit. Wzmocnimy dostęp do klienta końcowego i naszą obecność w salonach łazienkowych. To są aspekty kluczowe, szczególnie na tych rynkach, gdzie decyzje podejmują klienci ostateczni. Transakcja jest obiecującym związkiem wiodących marek w zakresie technologii sanitarnej i ceramiki łazienkowej. Renoma obu firm w zakresie jakości i niezawodności produktu, serwisu oraz innowacji łącznie z silną marką powoduje, że ta kombinacja pasuje idealnie - uważa Dyrektor Zarządzający i Prezes Zarządu firmy Geberit , Albert M. Baehny komentuje.

Dla firmy Geberit, połączenie z firmą Sanitec oznacza poszerzenie strategicznych kierunków. W przyszłości oferta produktowa zostanie powiększona o ceramikę łazienkową.

- Nowa firma będzie liderem na rynku produktów sanitarnych w Europie, łącząc techniczne know-how za ścianą z kompetentnym wzornictwem. Dla firmy Geberit ekscytująca jest perspektywa współpracy z profesjonalnym i kompetentnym personelem w celu osiągnięcia znacznych korzyści z połączenia dwóch firm. Wszystkie elementy związane z integracją i planową organizacją zostaną opracowane wspólnie przez reprezentantów obydwu firm - czytamy w komunikacie prasowy.

Zgodnie z kalkulacją pro forma opartą na liczbach z 2013 roku, nie biorącą pod uwagę wartości wynikającej z połączenia, połączona firma generowała sprzedaż netto 2.9 mld franków szwajcarskich z zyskiem operacyjnym (EBIT) poniżej 600 mln franków szwajcarskich, odpowiadającym marży EBIT 21%. Przychód netto był poniżej 500 mln franków szwajcarskich, co odpowiada wskaźnikowi rentowności sprzedaży na poziomie około 17%.

"Po ogłoszeniu tej informacji akcje Sanitecu wystrzeliły w górę. Sesję na szwedzkim parkiecie zamknęły z 51 proc. wzrostem. Pozytywnie zareagowali też inwestorzy na giełdzie w Zurychu, a akcje Geberitu zyskały 1,7 proc." - podał serwis TVN24BIS.pl


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA