REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid

  • Autor: Ryneklazienek.pl, ARR
  • 02 lis 2016 11:53
Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid
fot. Duravit
Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid
Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid
Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid
Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid
Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid
Technologia produkcji wanien z materiału Dura Solid

Jak powstawała wanna Cape Cod i jakie są tajniki produkcji materiału Dura Solid, z którego jest wykonywana opowiadają Eric Mercier, szef zakładu produkcyjnego powierzchni stałych Duravit we Francji oraz Frank Richter, prezes Duravit AG.

REKLAMA

W ostrym świetle neonów unosi się drobny, biały pył. Pracownik firmy Duravit nadaje wannie Cape Cod jej kultowe kształty z użyciem szlifierki, a eleganckie przejścia wygładza ręką. W kabinie do polerowania można odnieść wrażenie, jakby wanna stała na scenie, oświetlona jasnożółtym światłem i czekała na ostateczne poprawki przed występem.

- Każdy produkt jest niepowtarzalny i wykonany indywidualnie. Nasi pracownicy znają każde zakrzywienie wanny w najdrobniejszych szczegółach, zapewniając tym samym optymalny efekt końcowy - wyjaśnia Eric Mercier, szef zakładu produkcyjnego powierzchni stałych Duravit we Francji. Wanny z serii Cape Cod są tu tworzone od 2015 roku.

Pojektownia i centrum technologiczne poświęcone nowym materiałom mineralnym DuraSolid znajduje się obecnie w Bischwiller w Alzacji. Duravit wyznacza nowe standardy w łączeniu rozwoju materiałów i konstrukcji. Stworzenie kultowego obiektu łazienkowego, takiego jak dzisiejsza wanna Cape Cod wykonana przez Philippe Starcka, jest możliwe tylko, gdy oba te elementy są obecne.

- Dla nas koncepcja konstrukcji jest tak samo ważna, jak praktyczne zastosowanie. Dlatego badanie materiałów i rozwój konstrukcji idą razem, jak tryby w dobrze nastawionej maszynie, w celu osiągnięcia doskonałego rezultatu -  mówi prezes Duravit AG, Frank Richter.

Wraz z DuraSolid, zespół badawczy Duravit AG opracował nowy i nietypowy materiał mineralny. Interakcja wybranych surowców tworzy materiał o wysokiej technologii, który jest szczególnie odpowiedni do produkcji wanien i brodzików. Zapewnia on trwałość, wysoką stabilność i odporność na poślizg. Ponadto, dzięki specjalnej jakości materiału, może być stosowany do tworzenia nowych kształtów.

Jak jest wykonywana wanna DuraSolid?

DuraSolid składa się głównie z naturalnych materiałów, żywicy jako elementu wiążącego i pigmentów. Pojedyncze surowce są mieszane w centrum DuraSolid w Bischwiller w komputerowo sterowanym procesie i przygotowywane do odlewu. Otrzymana jednorodna masa odlewnicza wlewana jest do formy głównej.

Po odlewaniu następują dwa etapy suszenia, które są niezbędne dla dalszego przetwarzania materiału o wysokiej technologii. W pierwszym etapie ciekła masa jest utwardzana w głównej formie odlewniczej w komorze suszącej. W drugim etapie masa utwardzona w formach jest hartowana w piecu w temperaturze do 70°C. Ostateczną twardość materiału uzyskuje się podczas wspomnianych etapów suszenia.

Po całkowitym schłodzeniu wanny są poddawane ostatecznemu wykończeniu w kabinie polerowania. Gotowe wanny nie mają żadnych widocznych złączeń ani szwów, a dzięki strukturze materiału, posiadają matowe i aksamitne wykończenie powierzchni. „To wysokiej jakości wykończenie daje poczucie wyjątkowej miękkości i ciepła”, dodaje Eric Mercier. Zastosowanie unikalnego białego materiału o wielu odcieniach nadaje wannie monolitycznego wyglądu. Biały, jednorodny materiał DuraSolid można również w razie uszkodzenia naprawić. Gdy zostanie to wykonane prawidłowo, naprawa będzie całkowicie niewidoczna. Inną zaletą tego materiału jest jego antypoślizgowa struktura powierzchni, która oferuje dodatkowe bezpieczeństwo.

Jak jest zaprojektowana wanna DuraSolid?


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA