REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

To był rekordowy rok sprzedaży na rynku nieruchomości

  • Autor: Redakcja Ryneklazienek.pl
  • 16 sty 2018 09:35
To był rekordowy rok sprzedaży na rynku nieruchomości
Jak przyznaje Tomasz Sadłocha, ekspert z firmy Ochnik Development, wcześniej rynek rósł w tempie umiarkowanym, co pozwalało zachować równowagę pomiędzy popytem i podażą. W 2017 r. zainteresowanie zakupem nowych mieszkań wzrastało coraz szybciej. Fot. Ochnik Development

Dobra koniunktura na rynku nieruchomości trwa już piąty rok. W 2017 r.sprzedaż mieszkań szła deweloperem tak dobrze, że sami byli zaskoczeni rezultatami. Zestawienia mówią, że tylko w sześciu największych miastach w Polsce sprzedało się w minionym roku ponad 70 tys. mieszkań, o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. To absolutny rekord rynkowy.

REKLAMA

Branża nigdy nie miała się lepiej, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i coraz więcej sprzedają, W ubiegłym roku do nabywców trafiło ponad dwa razy więcej mieszkań niż dziesięć lat temu, podczas poprzedniego boomu w mieszkaniówce.

Do takich wyników deweloperzy zdążyli nas już przyzwyczaić, bo wolumen sprzedaży regularnie rośnie od siedmiu lat, a w ostatnim czasie o około 20 proc. rocznie. 

Więcej chętnych na mieszkania

Jak przyznaje Tomasz Sadłocha, ekspert z firmy Ochnik Development, wcześniej rynek rósł w tempie umiarkowanym, co pozwalało zachować równowagę pomiędzy popytem i podażą. W 2017 r. zainteresowanie zakupem nowych mieszkań wzrastało coraz szybciej.

Deweloperzy sprzedawali więcej lokali niż wprowadzali na rynek. Mieszkania w nowych projektach wyprzedawały się w trykacie budowy, często na wczesnym etapie realizacji inwestycji.  Malała ilość gotowych mieszkań dostępnych na rynku.

Czytaj także: Pozytywne nastroje na niemieckim rynku

Firmy starały się nadążyć za popytem, wprowadzały na rynek kolejne projekty, osiągając rewelacyjne wyniki także pod względem produkcji mieszkań. Analizy pokazują, że w sześciu głównych ośrodkach miejskich w kraju w 2017 r. do oferty deweloperów trafiło 67 tys. mieszkań, co pozwoliło poprawić rekordowy wynik z poprzedniego roku. Wzrost roczny wyniósł ok.25 proc. Dane GUS mówią zaś o 97,5 tys. mieszkań, które firmy deweloperskie zaczęły budować w pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku w całej Polsce. 

Rekordowa ilość oddanych lokali

Kolejny rekord  odnotowany został pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Raporty rynkowe wskazują, że w ubiegłym roku, dzięki intensywnej działalności firm, rynek wzbogacił się o 90 tys. mieszkań, podczas gdy rok wcześniej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi powstało przeszło 78 tys. lokali.  

Dane GUS informują z kolei, że od stycznia do listopada 2017 r. deweloperzy prowadzący działalność w Polsce oddali do użytkowania ponad 79 tys. mieszkań, o 13 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Imponująco wygląda też statystyka dotycząca uzyskanych w tym czasie pozwoleń na budowę. W tym przypadku wzrost wyniósł około 25 proc. licząc rok do roku.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA