Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trendy Rynku Łazienek: Firmy inwestują w magazyny

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 28 cze 2016 08:17
Trendy Rynku Łazienek: Firmy inwestują w magazyny
Centrum Logistyczne Hydrosolar Podkarpacie. / fot. Hydrosolar

Nowe fabryki, magazyny, centra logistyczne – ostatni rok był okresem intensywnych inwestycji zarówno producentów jak i firm handlowych. Firmy rozbudowują dotychczas posiadaną bazę produkcyjno-magazynową, albo przeprowadzają zupełnie nowe inwestycje.

REKLAMA

Zwraca uwagę zwłaszcza ruch w segmencie magazynów i logistyki – zakończono w ubiegłym roku kilka ważnych projektów, a parę kolejnych firm (zarówno producenckich jak i handlowych) już szykuje swoje.

Gdzie inwestowały firmy?

W sierpniu 2015 r. Refleks uruchomił swoje Centrum logistyczne Logiq zlokalizowane w Koluszkach. To powierzchnia magazynowa o wielkości ponad 15 tys. m/kw i pojemności ok. 30 tys. miejsc paletowych. Firma Refleks zainwestowała w to przedsięwzięcie ok. 20 mln zł. Centrum logistyczne obsługuje salony sieci BLU, część powierzchni magazynowej ma też być wynajmowana innym podmiotom z branży.

W bardzo zbliżonej lokalizacji w IV kwartale 2015 r. z kolei swoje Centrum Handlowo-Logistyczne w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uruchomiła Grupa Paradyż. Grupa Paradyż szacuje, iż docelowo inwestycja dla I etapu CHL osiągnie wartość ok. 65 mln zł. Nowe centrum logistyczne umożliwi centralizację procesów magazynowych oraz zmianę modelu handlowego poprzez dotarcie do klienta docelowego i szybszą realizację zamówień.

Swoje centrum od 8 października buduje także Invena Log Sp. z o.o. S.K. Koszt inwestycji to 14 mln złotych. Spółka utworzy centrum dystrybucyjne z magazynami wysokiego składowania oraz powierzchniami biurowymi o łącznej powierzchni około 8 tys.m², które będzie zapleczem logistyczno-magazynowym dla jej towarów. a także pozwoli świadczyć usługi logistyczne klientom, którzy zdecydują się na outsourcing.

W kwietniu 2016 z kolei oficjalnie uruchomiono nowe Centrum Logistyczne Hydrosolar Podkarpacie. Będzie ono obsługiwać klientów na południu Polski.  Znajduje się ono w Rzeszowie przy ul. Trembeckiego 5B. To magazyn wysokiego składowania o powierzchni 4500 mkw i 6500 miejscach paletowych. Towar składowany w magazynie będzie sprzedawany klientom bezpośrednio kupującym w punkcie szybkiej sprzedaży przy magazynie wysokiego składowania, jak też posłuży do kompletowania dostaw towarów bezpośrednio do klientów. Centrum Logistyczne Hydrosolar będzie również zaopatrywać magazyny SHI w regionie - jest ich osiem na terenie Podkarpacia.

Tendencja nie tylko w branży łazienek

Inwestycje firm łazienkowych w segmencie magazynowym wpisują się w ogólnie pozytywne nastroje na rynku logistyki. Łączna podaż powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce na koniec września 2015 r. wyniosła ponad 9,75 miliona m kw. To oznacza wzrost o 5% w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego roku oraz zwiększenie o 15% w skali roku.

Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych pozostaje na fali wzrostu. Jednocześnie w każdym z regionów logistycznych obserwujemy niezwykle ciekawe trendy. Wśród nich można wymienić: budowę parków magazynowych w nowych lokalizacjach takich jak: Grodzisk Mazowiecki, Bydgoszcz, Września; wzrost zainteresowania rejonem Poznania, Polski Centralnej, Wrocławia i Szczecina ze strony zagranicznych graczy e-commerce; stabilną kontynuację rozwoju mniejszych rynków Rzeszowa, Lublina oraz Szczecina, jak również chęć konsolidacji magazynów i zakładów przemysłowych przez najemców obsługujących kraje Europy Środkowo – Wschodniej. Duże zainteresowanie zakupem parków i obiektów magazynowych w Polsce ze strony inwestorów spowoduje pojawienie się nowych deweloperów i większą dywersyfikację rynku – komentuje Katarzyna Pyś - Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Dzięki inwestycjom w tym segmencie firmy zapewniają sobie płynność działania i lepszą dostępność asortymentu – co ma znaczenie np. w przypadku rosnącej sieci sprzedaży. Kolejne inwestycje (wiemy o kilku już planowanych, w tym przez mniejsze firmy) sugerują, też że firmy widzą perspektywy wzrostu sprzedaży w najbliższym czasie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA