REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trendy rynku łazienek: lepiej na rynku nieruchomości

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 08 cze 2016 15:37
Trendy rynku łazienek: lepiej na rynku nieruchomości
fot. Shutterstock

Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla polskiego rynku nieruchomości. Tylko w III kwartale deweloperzy w największych sześciu miastach kraju sprzedali ponad 13 tys. mieszkań – wynika z danych firmy Reas. Dobra koniunktura się utrzymuje również w roku bieżącym.

REKLAMA

Według raportu firmy Reas pn. Rynek mieszkaniowy w Polsce I kwartał 2016 r., okres ten przyniósł zgodnie z oczekiwaniami bardzo dobre wyniki sprzedaży. Aktywni byli zwłaszcza kupujący korzystający z dopłat w ramach programu MDM. Deweloperzy, którzy od dłuższego czasu doskonale odczytują oczekiwania poszczególnych grup nabywców, po raz kolejny zostali nagrodzeni.

W sześciu miastach o największej skali rynku (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) sprzedali oni ponad 14,3 tysiąca mieszkań.

Wciąż na wysokim poziomie utrzymywało się zainteresowanie zakupami mieszkań na wynajem. Przy najniższym po 1990 roku oprocentowaniu depozytów, oddalającej się perspektywie powrotu inflacji, a także stabilnych czynszach, relatywna atrakcyjność inwestowania w mieszkania na wynajem pozostawała wciąż bardzo wysoka.

Oceny większości ekspertów dotyczące średnioterminowych perspektyw polskiej gospodarki są dobre. Program 500+ powinien zaowocować wzrostem konsumpcji, a w przypadku części rodzin może także zachęcać do poprawy sytuacji mieszkaniowej.

Jak komentuje Reas, gdyby wyniki I kwartału miały być podstawą prognozy na dalszą część roku, uzasadniona byłaby zapowiedź kolejnych rekordów sprzedaży i równie wysokiej podaży.

Są jednak dwa powody, dla których w przewidywaniach tych wskazana jest pewna ostrożność. Pierwszy, to szczególny charakter I kwartału, w którym sprzedaż napędzana była przez kupujących w programie MdM. Wyczerpanie środków na dopłaty z puli na 2016 rok i ograniczony dostęp (50%) do puli środków na kolejne lata obowiązywania programu, może skutkować wyraźnym spadkiem popytu w segmencie tanich lokali w końcówce roku.

Drugi czynnik, to wpływ działań rządu i parlamentu na zachowania uczestników rynku. Niestety, w I kwartale nie ogłoszono jeszcze szczegółów nowego programu mieszkaniowego. Wiadomo, że rząd zamierza zasadniczo zmienić charakter wsparcia – z sektora własnościowego na sektor mieszkań czynszowych.

Nie wiadomo jednak, jaką formę i skalę ma mieć nowe społeczne budownictwo czynszowe, ani w jakim kierunku mają pójść regulacje dotyczące ochrony lokatorów. Rząd ma również w planach przygotowanie regulacji pozwalających na otwarcie kas oszczędnościowo-budowlanych. Nie jest jednak jasne jaką politykę przyjmie wobec sektora deweloperskiego i nabywców mieszkań własnościowych.

Nie wiadomo, czy budownictwo w mniejszych miastach będzie wzmacniane na preferencyjnych warunkach w porównaniu z największymi aglomeracjami. Nie jest wreszcie znany harmonogram realizacji poszczególnych elementów programu - mozna m.in. przeczytać w raporcie.

(źródło: Reas)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA