REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trendy rynku łazienek: skutki uwolnienia kursu franka szwajcarskiego

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 20 lip 2016 11:31
Trendy rynku łazienek: skutki uwolnienia kursu franka szwajcarskiego
fot. pixabay.com

Kurs franka szwajcarskiego wywarł wyraźny wpływ na wyniki finansowe niektórych europejskich producentów wyposażenia łazienek. Zmiany odczuły firmy takie jak np. Geberit, Zehnder czy Franke.

REKLAMA

O uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego Bank Narodowy tego kraju (SNB) zadecydował w styczniu 2015 roku. Decyzja ta doprowadziła do paniki na rynkach, spowodowała również nagłe umocnienie się franka wobec innych walut, w tym euro.

Konsekwencją tej sytuacji była nie tylko nerwowość polskich kredytobiorców, którzy zadłużyli się w tej walucie. Uwolnienie franka szwajcarskiego miało negatywny wpływ na wyniki finansowe w 2015 roku firm, które mają swoje główne siedziby właśnie w Szwajcarii. Również działających w branży łazienkowej, takich jak Geberit, Zehnder czy Franke.

Przykładowo Grupa Franke w roku 2015 odnotowała spadek sprzedaży o 6,5% - wartość sprzedaży wyniosła 2 mld CHF, w porównaniu do 2,1 mld CHF w roku 2014. Jak podaje Grupa Franke - wpływ na wyniki mmiały głównie różnice kursowe oraz trudna sytuacja ekonomiczna w Europie - przede wszystkim południowej.

Skutki uwolnienia kursu franka szwajcarskiego odczuła również m.in. Grupa Zehnder. Po pierwszej połowie roku 2015 roku komunikowała, iż wyniki sprzedaży i zyski w tym roku osiągają poziom poniżej jej oczekiwań. Grupa podjęła więc decyzję o wprowadzeniu w życie środków zmierzających do zwiększenia swej efektywności i dochodowości - m.in. sprzedała zakład produkcyjny w Châlons-en-Champagne we Francji.

Kurs franka szwajcarskiego ma wpływ również na wyniki Grupy Geberit, która wprawdzie na europejskim rynku w 2015 roku odnotowała wzrost sprzedaży o 2,5%, ale już na rynku szwajcarskim był to spadek rzędu -8,3%.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA