REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Włoskie płytki z 4% wzrostem w 2015 roku

  • Autor: mat. prasowe Cersaie, Arkadiusz Kaczanowski
  • 01 paź 2015 08:38
Włoskie płytki z 4% wzrostem w 2015 roku
Emilio Mussini z Confindustria Ceramica. / fot. materiały prasowe Cersaie

Międzynarodowa konferencja prasowa na otwarcie 33. targów Cersaie była okazją do zapoznania się z sytuacją włoskiego przemysłu ceramicznego na globalnym i włoskim rynku. Przedstawił ją Emilio Mussini ze stowarzyszenia Confindustria Ceramica.

REKLAMA

Wysokość obrotów generowanych przez płytki produkowane we Włoszech ponownie wzrasta i ma przekroczyć 5 mld euro pod koniec 2015. Jest to przyrost 4% w stosunku do roku ubiegłego. Suma produkcji płytek ceramicznych we Włoszech, która wzrosła o 3% do 395 milionów metrów kwadratowych oraz wolumen produkcji firm kontrolowanych przez włoskie przedsiębiorstwa, ale ulokowanych za granicami, daje razem 480 mln metrów kwadratowych.

Eksport jest najbardziej dynamiczną częścią tego rynku – teraz stanowi 82% całkowitego obrotu włoskich firm, osiągając 2,23 mld euro w pierwszej połowie roku (wzrost o 5%). Wszystkie główne rynku są na plusie, poza Francją I krajami europejskimi poza Unią Europejską. Szczególnie dobre wyniki włoski eksport płytek notuje w Stanach Zjednoczonych (wzrost o 32,4%) oraz Azji (11,2% wzrost).

Wiodąca rola Włoch w tym segmencie jest uzależniona od inwestycji, które wzrosły o 26% w 2015 roku do 286 milionów euro, co stanowi 5,8% obrotów. Te inwestycje są związane z płytkami i panelami w dużych rozmiarach – mówimy tu o formatach nawet 320x160 mm i grubości do 20 mm, które są popularne szczególnie w zastosowaniach na zewnątrz, do dekoracji z nadrukiem cyfrowym. Ten kierunek przynosi wyjątkowe i wysoce innowacyjne rezultaty.

Planujemy międzynarodową aktywność związaną z promocją włoskiego przemysłu ceramicznego. Program na lata 2015-2016 obejmuje grupową prezentację i obecność na SAIE w Bolonii, Maison&Objet w Paryżu i Singapurze, na rosyjskim Batimat, kwietniowych Coverings w Chicago oraz ICFF w Nowym Jorku. W Europie seminaria i wzmożona aktywność będzie prowadzona w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Holandii.

Podczas tegorocznego Cersaie mamy 872 wystawców z 39 krajów (to o 4 więcej niż w 2013), którzy zajęli 156 tys. m kw przestrzeni wystawienniczej w 19 pawilonach. 226 wystawców mebli łazienkowych czyni Cersaie największą impreza dla tego sektora we Włoszech i jedną z głównych imprez w Europie.

- Emilio Mussini z Confindustria Ceramica


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA