Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

fot. Shutterstock

W sektorze budowlanym przewaga firm deklarujących poprawę sytuacji finansowej nad tymi, które wskazywały pogorszenie, wyniosła 4,4 pp.

REKLAMA

Firmy z branży budowlanej były jedyną grupą przedsiębiorstw, w której sytuacja zamiast się poprawiać, pogorszyła się względem poprzedniego kwartału - takie wnioski przynosi badanie przygotowane przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Przedsiębiorcy z branży budowlanej również z najmniejszym optymizmem spoglądają na swoją przyszłą sytuację finansową. Przewaga optymistów wynosi tam niespełna 5 pp. Produkcja zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch lat o ok. 30% i wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie. Po tak długim okresie dekoniunktury w tym sektorze poprawa nastrojów będzie wymagała dłużej trwającego ożywienia.

Co trzecia z firm spodziewa się pogorszenia spływu należności. Na tle całej gospodarki przedsiębiorstwa posiadają wciąż bardzo znaczący odsetek przeterminowanych należności. Zaległe faktury w portfelach przedsiębiorstw budowlanych stanowią aż 28,8% ogółu, a a firmy prowadzące działalność budowlaną deklarują największą wrażliwość na problem opóźnień w płatnościach. Odsetek firm postrzegających nieterminowe płatności w kategorii bariery w tej branży wyniósł 68%.

Największą konsekwencją opóźnień w płatnościach są problemy z regulowaniem własnych zobowiązań, co stanowi istotne zagrożenie dla płynności finansowej firm budowlanych - obsługa zaległych zobowiązań stanowi 9,9% ogółu wydatków firm budowlanych. Eksperci podkreślają: firmy muszą pamiętać, że wierzyciele mogą już odzyskać dług, a kosztami windykacji obciążyć dłużnika. Zgodnie z Ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, wierzyciel ma prawo do rekompensaty za koszty odzyskiwania należności w kwocie równej 40 euro. Jeśli koszty windykacyjne okażą się wyższe, wierzyciel może dochodzić od dłużnika zwrotu wszelkich kosztów odzyskania należności.

(oprac. na podstawie materiałów prasowych)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA