REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zielone ogrzewanie, czyli kiedy grzejnik jest ekologiczny

  • Autor: Józef Wojewnik
  • 30 lis 2015 08:58
Zielone ogrzewanie, czyli kiedy grzejnik jest ekologiczny
Produkcja grzejników w fabryce Rettig Heating w Rybniku. / fot. Arkadiusz Kaczanowski

Dostępne na rynku grzejniki są bardziej „zielone” niż kiedykolwiek. Jest to zasługą nie tylko ich parametrów, ale coraz doskonalszych procesów produkcji. Zaglądamy za kulisy powstawania ekologicznych grzejników.

REKLAMA

Wydajność grzewcza dzisiejszych grzejników (z podobnej półki cenowej) jest na zbliżonym, wysokim poziomie. Komfort cieplny, trwałość grzejników czy efektywność energetyczna to aspekty, które bardziej dziś zależą od sprawności całej instalacji, niż samego grzejnika. Jeśli więc szukać „zielonych” aspektów ogrzewania to wejrzeć trzeba głębiej (np. w procesy produkcji) albo szukać obok – porównując np. możliwości jakie dają elementy sterujące. Dla klienta końcowego wybór między rozwiązaniem jednej a drugiej marki na podobnym poziomie cenowym coraz częściej sprowadza się do kwestii estetyki i wygody użytkowania.

W przypadku łazienek najistotniejsze jest to, jak szybko grzejnik osiąga żądaną temperaturę. Im krócej trwa ten proces, tym mniej energii jest zużywane. Dostępne na rynku rozwiązania są w stanie osiągnąć żądaną temperaturę po kilku albo kilkudziesięciu minutach od uruchomienia – wszystko zależy czy mamy do czynienia z modelem płytowym, żeberkowym czy raczej ogrzewaniem płaszczyznowym.

Jak podkreślają producenci ważnym aspektem produkcyjnym jest optymalizacja bryły grzejnika - tak by z jak najmniejszego produktu dało się uzyskać jak największą moc.

- Nie sposób zaakceptować podejścia niektórych firm produkujących produkty bez procesu badań w materii optymalizacji tych mocy – uważa Jerzy Stosiek, dyrektor generalny Zehnder Polska.

Biodegradowalni

Producencka troska o „ekologiczność” grzejnika zaczyna się już na poziome materiałów.

- Stal która jest głównym półproduktem do produkcji grzejników jest pochodzenia naturalnego i można ją wielokrotnie przetwarzać oraz ulega biodegradacji. Na pozostałych etapach produkcji grzejnika, już po procesie spawania, wszelkie odczynniki chemiczne, które służą do odtłuszczania i przygotowania powierzchni grzejnika do malowania ostatecznego są wykorzystywane w obiegu zamkniętym i uzupełnia się jedynie te odczynniki, które w sposób naturalny odparowują bądź wiążą się z powierzchnią grzejnika – opowiada Robert Skomorowski, kierownik produktu grzejniki specjalne Purmo.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA