REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co zastosować do hydroizolacji stref narażonych na wodę w łazience?

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 14 cze 2016 14:40
Co zastosować do hydroizolacji stref narażonych na wodę w łazience?
Uszczelnienie podłogi i ścian (także pod i za wanną czy też brodzikiem) do wysokości 10-15 cm nad poziom posadzki wykonujemy zawsze w postaci szczelnej wanny. Na powierzchniach pionowych izolację należy wykonać do wysokości ok. 40 cm powyżej prysznica, dla wanny lub umywalki ok. 30 cm powyżej baterii. Wewnątrz kabiny prysznicowej izolujemy całą powierzchnię ścian. Fot. Atlas
Co zastosować do hydroizolacji stref narażonych na wodę w łazience?
Co zastosować do hydroizolacji stref narażonych na wodę w łazience?
Co zastosować do hydroizolacji stref narażonych na wodę w łazience?

Brak odpowiedniej wentylacji pomieszczenia oraz duża wilgotność to czynniki sprzyjające powstawaniu pleśni. Utrzymująca się w zakamarkach woda z czasem może doprowadzić nawet do uszkodzenia armatury lub ściany. Dlatego tak ważne jest poprawne wykonanie uszczelnień.

REKLAMA

Ciemne plamy pleśni na fugach glazury, wokół wanny czy umywalki stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zagrożenie dla zdrowia. Wszystkie pomieszczenia, które narażone są na podwyższone oddziaływanie wilgoci nazywane są nazywane mokrymi. Możemy do nich zaliczyć nie tylko łazienki, ale także kuchnie, suszarnie i pralnie.

Aby trwale je chronić przed nadmiernym działaniem wody istotne jest zlokalizowanie ich stref wilgotnych i mokrych. Umożliwia to łatwiejsze określenie które części pomieszczenia są najbardziej narażone na działanie wilgoci (strefy wilgotne), a nawet bezpośrednio i wody (strefa mokra).

W takich miejscach wymagana jest wykonanie dodatkowej warstwy hydroizolującej. Najczęściej strefach narażonych na działanie wody i wilgoci stosuje się dodatkową ochronę w postaci folii hydroizolacyjnej. Jednak same jej użycie nie gwarantuje zapewnienia ciągłości i szczelności warstwy hydroizolacyjnej.

Nie tylko folie

W przypadku pomieszczeń takich jak np. łazienka ważne jest ustalenie stref bezpośrednio narażonych na oddziaływanie wilgoci lub wody. Jednym z nich jest kabina prysznicowa, umywalka, wanna, jak i cała podłoga.

Warto także wspomnieć o narożnikach, np. ściana-sufit, ściana-podłoga oraz przejściach instalacji wodnej przez ścianę i podłogę. Są to miejsca szczególnie narażone na rozszczelnienia w warstwie hydroizolującej z powodu powstających naprężeń między elementami, na łączeniach narożników i instalacji oraz ściany. Użycie samej folii w żaden sposób nie jest wystarczającym zabezpieczeniem pomieszczenia przed działaniem wilgoci.

 Aby była ona skuteczna do prac izolacyjnych muszą zostać użyte specjalistyczne produkty a najlepiej zestawy wyrobów jednego producenta opracowane do tego typu zastosowań, wbudowane zgodnie z jego wytycznymi – czyli zastosowane kompletne systemy hydroizolacji. Stosowane w tych systemach materiały to nie tylko masy hydroizolacyjne (np. dyspersje polimerowe, polimerowo-cementowe) czy maty uszczelniające, ale również dodatkowe akcesoria uszczelniające miejsca newralgiczne – podsumowuje Jarosław Pacierz, menedżer produktu w firmie Alpol.

Niezbędne w tej sytuacji będzie zaopatrzenie się w taśmy i narożniki uszczelniające, stosowane są do wykonania uszczelnień między połączeniami ścian ze sobą oraz z podłogami.

W przypadku wykonywania uszczelnień podłączeń  instalacji wodnej niezbędne okażą się mankiety uszczelniające. Nie można też zapomnieć o zastosowaniu spoin hydrofobowych, niezbędnych do ochrony spoin.

Szczelne połączenie

Do spoinowania wanien i brodzików akrylowych, zlewozmywaków i blatów z konglomeratów i kamienia naturalnego, a także uszczelniania materiałów dekoracyjnych zalecany jest neutralny silikon sanitarny Soudal.

Charakteryzuje się perfekcyjną przyczepnością do większości podłoży budowlanych, w tym betonu, kamienia, muru, cegły, aluminium, drewna, szkła, powierzchni szkliwionych, PCV, poliwęglanu i akrylu. Dostępny jest w wersji transparentnej i białej, nie powoduje korozji metali i nie przebarwia powierzchni porowatych. Również wzbogacony jest o substancje pleśniobójcze. 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA