REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dobieramy zaprawę do klejenia glazury i terakoty

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 28 kwi 2016 10:03
Dobieramy zaprawę do klejenia glazury i terakoty
Glazura i terakota to prawdopodobnie najczęściej goszczący w naszych wnętrzach materiał ceramiczny. Płytki te powszechnie uchodzą za sprawdzone, m.in. dzięki temu, że nie stwarzają większych problemów podczas montażu. Fot. Sopro
Dobieramy zaprawę do klejenia glazury i terakoty

Na udaną aranżację, obok wymarzonych wzorów, faktur i kolorów, składa się jednak także to, co po drugiej strony płytki – zaprawa klejowa, która dzięki odpowiedniemu dopasowaniu do podłoża i typu okładziny, pozwoli nam cieszyć się pożądanym efektem przez długie lata. Jaki klej sprawdzi się przy glazurze, a jaki przy gresie?

REKLAMA

Zanim przystąpimy do klejenia płytek należy bezwzględnie sprawdzić i przygotować podłoże. o tym jak glazurnik powinien przygotować podłoże pod aplikacę kleju, pisaliśmy szczegółowo wcześniej.

Glazura i krzemionka

Glazura i terakota to prawdopodobnie najczęściej goszczący w naszych wnętrzach materiał ceramiczny. Płytki te powszechnie uchodzą za sprawdzone, m.in. dzięki temu, że nie stwarzają większych problemów podczas montażu. Ze względu na porowatą strukturę, okładziny z glazury i terakoty zapewniają hydraulicznie wiążącym zaprawom klejowym bardzo dobrą przyczepność.

Układamy płytki

Do układania tego typu płytek z powodzeniem wykorzystywać można standardowe zaprawy cienkowarstwowe. W przypadku montażu ceramiki na podłogach wymagane jest pełne pokrycie spodu płytki zaprawą klejową. Jest to związane z eksploatacją, w wyniku której na okładziny działają naturalne obciążenia, chociażby w postaci ruchu.

Pełne pokrycie można osiągnąć, stosując tzw. „metodę kombinowaną”, polegającą na nanoszeniu zaprawy klejowej na podłoże oraz na spód płytki. Niektóre zaprawy posiadają lepsze właściwości, dzięki którym czynność tę można pominąć.

– W tym celu wykorzystać można cementową, wysokoelastyczną zaprawę klejową VF XL 413, która ułatwia układanie płytek na podłogach – jej konsystencja umożliwia osiągnięcie pełnego przylegania bez konieczności nakładania kleju na spód płytki – radzi Aneta Rostek, ekspert z firmy Sopro. – W przypadku układania płytek ściennych, warto zwrócić uwagę na zaprawy szybkowiążące, takie jak Sopro FF 451, która dzięki wzmocnieniu specjalnymi włóknami uzyskuje wysoką stabilność. Zaprawa ta uzyskuje przyczepność wczesną po sześciu godzinach, płytki fugować możemy zaś już po trzech – dodaje ekspert Sopro.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA