REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekspert radzi: Czym ciąć płytki wielkoformatowe?

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 18 paź 2016 11:35
Ekspert radzi: Czym ciąć płytki wielkoformatowe?
fot. Mutina

Duże płytki nie wybaczają błędów. Grzegorz Gofryk, CEE Marketing Communication Manager w firmie Stanley Black & Decker radzi jakie narzędzia sprawdzą się najlepiej przy pracy z płytkami w wielkim formacie.

REKLAMA

Podczas wyboru odpowiednich narzędzi do pracy trzeba zwrócić uwagę na geometrię płytek. Od niej i od ich grubości zależy to, czy ułożona płaszczyzna będzie równa. Najmniej pracy wymagają płytki rektyfikowane, które mają szlifowane brzegi, a w ramach jednej paczki podobne wymiary. Rektyfikacja gwarantuje kąty proste, jednak nie gwarantuje równej płaszczyzny.

Jakie narzędzia będą niezbędne?

Przed kładzeniem płytek powinniśmy dobrać je w pary o równej grubości. Najlepiej zrobić to na dużej płaszczyźnie np. stole. Podczas pracy warto używać dwóch kątowników: większego i mniejszego, dobrej miarki i maszynki do cięcia, a także ołówka lub markera do oznaczania ważnych punktów.

Powszechne jest przekonanie, że do cięcia płytek lepszą są narzędzia ręczne niż elektronarzędzia, bo gwarantują większą dokładność. Jednak praca nimi jest o wiele wolniejsza i cięższa. Wybór zależy od glazurnika i wielkości powierzchni, która będzie układana. Dla jednego przecięcie dwóch płytek to dużo, a drugi przytnie ręcznie nawet dwadzieścia.

Jeśli termin realizacji jest krótki, sieciowa przecinarka do płytek ceramicznych będzie niezastąpiona. Do mieszania zapraw i klejów potrzebna nam będzie jeszcze mieszarka, a do ich nakładania na podłoże – paca lub kielnia.

Poziomica i laser krzyżowy pomogą w równym ułożeniu. Laser obrotowy i płaszczyznowy powinny zostać użyte wtedy, gdy płytki nie są układane do samego sufitu, albo gdy pod sufitem musimy maskować nierówność ścian. Do wykańczania miejsc przy rurach, bateriach lub wykonywania otworów na puszki elektryczne przydadzą się specjalne szczypce do wyłamywania płytek lub otwornica.

Duże płytki nie wybaczają błędów. Dlatego warto zwrócić uwagę na dobór narzędzi o wysokiej jakości.


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA