Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekspert radzi: Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę na poddaszu?

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 08 cze 2016 13:37
Ekspert radzi: Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę na poddaszu?
fot. Fotolia
Ekspert radzi: Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę na poddaszu?

Poddasze i pomieszczenia ze skosem dachowym coraz częściej adaptowane są na łazienki. O tym m.in. czy sanitariaty można montować pod skosami i jak ustawić wannę - mówi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

REKLAMA

Chcąc uniknąć efektu ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu należy zadbać o to, aby jego centralny punkt pozostał niezagospodarowany. Taki efekt można osiągnąć dzięki wykorzystaniu kątów pomieszczenia.

Jeszcze do niedawna uważano, że sanitariatów nie należy montować pod skosami, ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jednak producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz nietypowym sytuacjom aranżacyjnym, wzbogacili ofertę o niskie stelaże do zabudowy.

Wybierając stelaż podtynkowy WC do łazienki na poddaszu, zwróćmy uwagę na jego wysokość. Na rynku dostępne są stelaże o wysokości 820 mm. Z kolei dzięki specjalnym mocowaniom możemy zamontować je także pod kątem 90°. Takie rozwiązania wpływają na komfort użytkowania i oferują większe możliwości aranżacyjne - radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Pod kątem

Skosy i belki dachowe mogą znacznie ograniczyć przestrzeń użytkową pomieszczenia, są jednak nieodzownym elementem poddaszy. Rozwiązaniem sytuacji jest zamiana pozornej wady w zaletę – Optymalna wysokość do montażu kabiny prysznicowej to 210 centymetrów, jednak na rynku dostępne są drzwi prysznicowe docinane pod skosem. Dodatkową zaletą jest możliwość montażu odwodnienia z pominięciem brodzika, co nie narzuca nam dodatkowych wymagań dot. wysokości montażowej kabiny – podpowiada ekspert firmy TECE.

Przestrzeń pod skosami możemy wykorzystać także jako miejsce do przechowywania przyborów toaletowych i kosmetyków. Sprawdzą się tu meble do niskiej zabudowy, szafki, komody. Dzięki praktycznym schowkom zyskamy uporządkowaną przestrzeń.

Komfort kąpieli

Egzamin z ustawności zda także wanna asymetryczna lub wolnostojąca. Należy jednak zwrócić uwagę na jej przeznaczenie. Jeżeli zamierzamy brać w niej prysznic w pozycji stojącej, to ustawienie jej pod skosem może być problematyczne. Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Z kolei człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy na wysokości 95-110 cm.

Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną. Trzeba również pamiętać, że przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni i co najmniej 2 m wysokości.

Oszukać oko

Jasne kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie, a także lustrzane powierzchnie – to najlepsi przyjaciele niewielkich wnętrz. Ściany w odcieniach pastelowych lub w kolorach ziemi optycznie powiększą pomieszczenie.

Szczególnie polecanymi kolorami do małych łazienek są błękity – budzą skojarzenia z wodą, wiatrem oraz otwartą przestrzenią. Oprócz kolorystyki ścian ważna jest także ich faktura i forma zdobień. Kafelki nie powinny być zbyt duże, a dekoracje zbyt bogate. Zamiast strojnych wykończeń można zdecydować się na lustra – najlepiej bez ram lub zwierciadła „od ściany do ściany”.

Łazienka na poddaszu, mimo że trudniejsza do zaaranżowania, przy zachowaniu wszelkich wytycznych dotyczących ergonomii i wygody korzystania, nie musi w niczym ustępować standardowym wnętrzom toalet.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA