REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hybrydy, czyli energooszczędna synergia w instalacjach grzewczych

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 26 sty 2016 10:12
Hybrydy, czyli energooszczędna synergia w instalacjach grzewczych
Hybrydowa technologia podbija rynek energooszczędnych instalacji grzewczych, gdyż nie tylko podnosi ich wydajność, ale też i żywotność. Fot. Immergas
Hybrydy, czyli energooszczędna synergia w instalacjach grzewczych

Jednym z bardziej zauważalnych trendów na rynku energooszczędnych instalacji jest rozwijanie "hybrydowych" technologii. Polega to na zintegrowaniu przynajmniej dwóch niezależnych źródeł ciepła, które ze sobą współpracują i się uzupełniają. W ten sposób zwiększa się efektywność energooszczędna i tym samym obniżają koszty ogrzewania.

REKLAMA

Jednym z najprostszych sposobów i zauważalnych trendów na obniżenie zużycia energii jest tworzenie systemów integrujących ze sobą kilka źródeł ciepła, np. pomp ciepła współpracujących z kotłami, czy kotłów z systemami solarnymi.

Celem takiego połączenia jest optymalne wykorzystanie różnych źródeł energii. Śmiało można te stwierdzić, że wprowadzanie systemów hybrydowych pozwala też zwiększyć wydajność i żywotność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła ciepła i energii elektrycznej.

Udane połączenie

 Połączenie np. panelu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym pozwala lepiej zagospodarować miejsce pod instalację słoneczną i wykorzystać w użyteczny sposób ciepło z ogniw PV. Tak właśnie działa technologia hybrydowa.

W efekcie wzrasta ogólna efektywność wykorzystania energii słonecznej. Takie połączenie daje też dwie ważne korzyści dla użytkowników. Pierwszą z nich jest wsparcie kolektorów słonecznych poprzez wykorzystanie, nadmiernego „odpadowego ciepła” powstałego przy pracy ogniw i inteligentnego przekierowania go np. do ogrzania c.w.u lub do c.o.

Kolejną korzyścią jest chłodzenie ogniw, w wyniku którego pracują one z wyższą sprawnością, co też zwiększa ich żywotność. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydajność kolektora hybrydowego jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego modułu fotowoltaicznego, a roczna ilość produkowanej energii elektrycznej jest większa o ok. 15–20%. 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA