REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hydroizolacja stref mokrych - co warto wiedzieć

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 16 gru 2016 09:03
Hydroizolacja stref mokrych - co warto wiedzieć
fot. Atlas

Łazienka, ale także np. pralnia czy natryski w zakładach pracy to pomieszczenia tzw. mokre, w których poziom wilgoci jest wyższy od przeciętnego. Należy więc chronić je przed nadmiernym działaniem wody wykonując hydroizolację.

REKLAMA

Pomieszczenia wilgotne to nie tylko łazienki, toalety, ale też pralnie, suszarnie, myjnie oraz np. kuchnie (szczególnie w zakładach zbiorowego żywienia) czy pomieszczenia sanitarne w zakładach pracy, kabiny prysznicowe w basenach itp. Należą do nich także kuchnie w restauracjach, pomieszczenia w zakładach spożywczych, browarach, mleczarniach, rzeźniach czy zakładach przetwórstwa rybnego.

Płytki ceramiczne zazwyczaj w nich wykładane są wprawdzie odporne na wilgoć, ale słaby punkt przy tego rodzaju wykończeniach stanowią spoiny. Woda może przenikać przez siatkę fug i powodować powstawanie wykwitów pleśni czy odspajanie płytek. Toteż pomieszczenia mokre powinny być odpowiednio zabezpieczone. Materiał ścian i stropów tych pomieszczeń przed zawilgoceniem, pogorszeniem właściwości pod względem izolacyjności cieplnej oraz przed możliwością pojawienia się i rozwoju skażeń biologicznych zabezpieczają warstwy hydroizolacji.

Strefy szczególnej troski

W pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie najkorzystniejsze, ale również najdroższe jest wykonanie hydroizolacji na całych powierzchniach ścian i na podłodze. Biorąc jednak pod uwagę, że niektóre fragmenty ścian nie są narażone na bezpośrednie działanie wody lecz okresowe działanie pary wodnej, możliwe jest ograniczenie powierzchni hydroizolacji.

– Powinna ona jednak w każdym przypadku zostać wykonana przynajmniej w strefie mokrej, która w przypadku łazienek obejmuje całą powierzchnię podłogi i ściany przy podłodze (na wysokość 0,1 m), ściany w kabinie prysznicowej (na pełną wysokość ), ściany przy wannie i co najmniej 0,5 m poza jej krawędziami (na pełną wysokość), ściany przy umywalce co najmniej 0,5 m od krawędzi umywalki i poboru wody (do poziomu podłogi) – mówi Jarosław Pacierz, menadżer produktu w firmie Alpol.

Wydzielanie stref mokrych jest zasadne w przypadku dużych pomieszczeń. W małych pomieszczeniach, gdzie strefy mokre obejmują większość powierzchni ścian przestaje to mieć znaczenie, ponieważ oszczędności materiału i robocizny są bardzo niewielkie.

Przygotować podłoże

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed przystąpieniem do hydroizolacji pomieszczenia, jest sprawdzenie stanu podłoża, jego parametrów, równości, itp.

– Wszelkie odchyłki i ubytki należy uzupełnić za pomocą odpowiednich materiałów polecanych przez producenta izolacji (nie powinno się stosować materiałów na bazie gipsów). Podłoże musi być nośne, wolne od zanieczyszczeń, środków antyadhezyjnych, dokładnie oczyszczone, bez kurzu i pyłu oraz pęknięć. Nowe tynki i betony powinny być związane i wysezonowane. Stare warstwy o słabej przyczepności, kruche i łuszczące się należy usunąć. Kolejną czynnością jest zagruntowanie podłoża – wyjaśnia Renata Szczepanik, specjalista ds. technicznych w firmie Henkel Polska.

Następnie wtapia się taśmy, kołnierze oraz pierścienie, które wzmacniają i uszczelniają miejsca krytyczne. Ostatnim krokiem jest naniesienie hydroizolacji.

W przypadku płyt g-k typu H2 (zielone o podwyższonej odporności na wilgoć), ich złącza należy zaszpachlować, stosując odpowiednie szpachlówki, wzmacniając przy tym taśmą np. z fizeliny. Podłoże gruntuje się zwykle preparatem do powierzchni krytycznych, a po wyschnięciu zatapia się taśmy oraz kołnierze, po czym pokrywa się całą powierzchnię płyt g-k hydroizolacją.

Typy hydroizolacji

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA