REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Instalatorze, wystrzegaj się tych błędów!

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 25 sie 2016 10:20
Instalatorze, wystrzegaj się tych błędów!
fot. Gattoni

Eksperci firm Grupa Armatura, Ferro, Deante oraz Hansgrohe ostrzegają przed najczęściej popełnianymi błędami podczas montażu armatury podtynkowej.

REKLAMA

Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura

Wśród najczęściej popełnianych podczas montażu armatury podtynkowej błędów wyróżnia się wykucie wnęki ściennej o nieprawidłowych wymiarach. W przypadku zbyt głębokiego osadzenia elementów podtynkowych, możliwe jest zastosowanie przedłużek. Jeśli natomiast montaż jest zbyt płytki, wykorzystuje się rozety dystansowe. Powszechne jest także niewłaściwe podłączenie przewodów doprowadzających wodę. Gdy do tego dojdzie, zakupić można specjalny adapter korygujący. Najbardziej dotkliwą dla użytkowników nieprawidłowością w procesie montażu może okazać się jednak niewłaściwe sprawdzenie szczelności instalacji przed zabudową i dokonaniem prac wykończeniowych. Jeśli wadliwe mocowanie elementów spowoduje usterkę, może to skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownej i czasochłonnej naprawy, wymagającej zdjęcia płytek ceramicznych w celu uzyskania dostępu do instalacji.

Piotr Kolanowski, Product Manager, Ferro S.A.

Przede wszystkim dotyczą one złego rozplanowania położenia baterii oraz poszczególnych elementów. Baterie podtynkowe mogą mieć podłączenia o różnym rozstawie i z różnej strony. Dlatego instalację zarówno zasilającą jak i rozprowadzającą należy prowadzić wówczas, gdy mamy już wybrany czy też kupiony określony model baterii podtynkowej. Ostatnio można spotkać na rynku podtynkowe baterie bidetowe, wyposażone w rączki natryskowe, w których w położeniu neutralnym woda jest zamknięta. Baterie te często wyposażone są w tradycyjne bezciśnieniowe węże natryskowe. Kiedy zapomnimy o zamknięciu dopływu wody do baterii (w końcu po odłożeniu rączki woda przestaje płynąć) może dojść do rozerwania węża i zalania mieszkania.

Tomasz Piasecki, Menedżer Produktu ds. Technicznych w firmie Deante

Najczęstszym błędem jest nieprawidłowy montaż instalacji ciepłej i zimnej wody, co skutkuje nieszczelnością połączeń. Zdarza się także, że instalacje ciepłej i zimnej wody zostają podłączone odwrotnie, co stanowi największy problem w przypadku baterii termostatycznej, uniemożliwiając jej prawidłowe działanie.

 

Maciej Rutkowski, Product and After-sales Service Manager w firmie Hansgrohe Polska

Najczęstsze błędy to brak zastosowania izolacji, brak wypoziomowania elementu podtynkowego w ścianie, zbyt płytka lub zbyt głęboka zabudowa, nieprawidłowe podłączenie instalacji ciepła/zimna woda.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA