REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak prawidłowo dobrać przewody rurowe do instalacji grzewczej

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 27 sty 2016 15:23
Jak prawidłowo dobrać przewody rurowe do instalacji grzewczej
Kiedy prowadzimy instalacji ogrzewania podłogowego na podłodze należy pamiętać o stosowaniu rur osłonowych dla giętkich instalacji z sztucznego tworzywa z powodu ich dużej rozszerzalności cieplnej. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, aby każdy przewód na odcinku od rozdzielacza do grzejnika został wykonany z jednego kawałka rury ze zwoju. Fot. Immergas
Jak prawidłowo dobrać przewody rurowe do instalacji grzewczej
Jak prawidłowo dobrać przewody rurowe do instalacji grzewczej

Prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej, tak naprawdę rozpoczyna się już od montażu dolnego źródła ciepła (pompy ciepła, kolektora). To właściwy dobór przyłączeniowych przewodów instalacyjnych, jak i wysoka jakość prac decydują o efektywnej pracy kolektorów, czy też pomp ciepła. Należy też wspomnieć, że instalacje centralnego ogrzewania wymagają użycia innego typu orurowania, niż te przyłączeniowe.

REKLAMA

Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Każdy instalator wie przecież jak ważna jest kontrola szczelności i wydajności takiej instalacji, po której kolejne ekipy budowlane przystępują do prac wykończeniowych.

Należy pamiętać, że nawet taka gruntowna kontrola nie jest w stanie wykryć wszystkich błędów, szczególnie, tych których efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie.

Poza tym bardzo ważnym etapem jest właściwy dobór średnicy oraz jakość materiałów z jakich zostały wykonane przewody instalacyjne.

To przez nie ma bez przeszkód popłynąć czynnik grzewczy (solanka, glikol) od dolnego źródła ciepła do agregatu pompy ciepła (a dokładniej parownika), a w przypadku kolektorów słonecznych do zasobnika wody (podgrzewaczem).

Różne przewody

Tym bardziej należy pamiętać, że wykorzystujemy zupełnie inny rodzaj przewodów przy wykonaniu instalacji grzewczej c.o. przebiegającej od górnego źródła ogrzewania do „odbiornika ciepła” – czyli zasobnika wody ciepłej lub parownika.

Przy wykonaniu instalacji grzewczej  c.o., biegnące od zasobnika wody ciepłej kolektory solarne, gruntowe) lub parownika (pompy powietrzne) do górnego źródła ciepła wykorzystuje się zupełnie innego rodzaju przewody sprawdzą tu się rury stalowe ze szwem, miedziane lub z tworzywa, ale te ostatnie powinny być wyposażone we wkładkę antydyfuzyjną zapobiegającą przenikaniu tlenu do wnętrza instalacji.

Należy liczyć się, że wykonanie instalacji z nieodpowiedniego rodzaju rur np. przeznaczonych do ciepłej lub zimnej wody użytkowej może skrócić ich żywotność. Negatywne konsekwencje spowoduje połączenie w jednej instalacji rur i kształtek z różnych materiałów.

Dobry materiał na przewody

Stal, miedz i inne tworzywa inaczej reagują na działanie wysokiej temperatury, różnią się choćby innymi współczynnikami rozszerzalności cieplnej.

Może to spowodować np. pęknięcie, rozszczelnienie, a nawet przyspieszoną korozję materiałów instalacyjnych. Standardowo należy przy pracach montażowych używać instalacji pochodzącej od jednego producenta.

Istotne jest też prawidłowe wykonanie izolacji termicznej rur c.o., w miejscach wskazanych w projekcie. W ten sposób unikniemy problemów z nieszczelnością instalacji oraz ze stratami ciepła, co wpływa na efektywność całego systemu.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA