REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak prawidłowo obudować stelaż podtynkowy

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 23 maj 2016 10:36
Jak prawidłowo obudować stelaż podtynkowy
W zabudowie z płyt g-k należy wykonać odpowiednie otwory, między innymi na przycisk do spłukiwania czy odpływ. Fot. Grohe
Jak prawidłowo obudować stelaż podtynkowy
Jak prawidłowo obudować stelaż podtynkowy
Jak prawidłowo obudować stelaż podtynkowy

Przy wyborze stelaża podtynkowego należy pamiętać, że inny typ wykorzystujemy do zabudowy ciężkiej, a jeszcze inny typ do lekkiej. Warto także zwrócić uwagę na staranne wykonanie i zabezpieczenie otworów pod rury instalacyjne.

REKLAMA

Rynek oferuje dwa rodzaje stelaży podtynkowych do sprzętów podwieszanych – przeznaczone do zabudowy ciężkiej oraz do zabudowy lekkiej. Stelaże do zabudowy ciężkiej stosuje się w przypadku ścian murowanych. Wymagają one obmurowania np. bloczkami z betonu komórkowego czy cegłami.

W przypadku konstrukcji szkieletowych, które są bardziej popularne, stosuje się stelaże do zabudowy lekkiej. Ich zaletą jest możliwość ustawienia przy ścianie oraz obudowania płytami g-k. Można także zmontować je w lekkiej ściance działowej z profili stalowych wykończonej płytami g-k.

Wykonanie obudowy stelaża

Jako okładzinę stelaża instalacyjnego, najczęściej wybiera się impregnowane wspomniane już płyty gipsowo-kartonowe typu H2. Ich główną zaletą jest odporność na działanie wilgoci. Bezpośrednie narażenie na kontakt z wodą wymaga zabezpieczenia powierzchni płyty H2 izolacją z folii w płynie. Aby kupić odpowiednią ilość płyt g-k należy obliczyć powierzchnię zabudowy.

W zabudowie z płyt g-k należy wykonać odpowiednie otwory, między innymi na przycisk do spłukiwania czy odpływ. Należy je wyciąć przed zamontowaniem ich do stelaża. W tym celu należy zmierzyć dokładnie wszystkie boki zabudowy i dociąć na wymiar płyty g-k, następnie przenieść na nie starannie wymiary otworów, uwzględniając dokładnie miejsce ich położenia.

Przykręcając płyty do stelaża konstrukcyjnego należy pamiętać, aby nie mocować ich do profili przykręconych do podłogi czy sufitu.

Powstałe spoiny między płytami, miejsca łączeń ścianek instalacyjnych ze ścianą murowaną, wymagają zabezpieczenia zaprawą uszczelniającą. Do izolacji przejścia rur wodociągowych czy kanalizacyjnych przez płyty g-k stosuje się m.in. gotowe, elastyczne taśmy uszczelniające.

Z kolei przestrzeń między rurą, a krawędzią płyty należy wypełnić silikonem przeznaczonym do łazienek. Naroża zabudowy trzeba również zabezpieczyć narożnikiem perforowanym, który wtapia się w warstwę zaprawy.

Autor: Piotr Sawczuk


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA