REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak prawidłowo zamontować stelaż podtynkowy

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ/PS
  • 13 maj 2016 13:24
Jak prawidłowo zamontować stelaż podtynkowy
fot. Geberit
Jak prawidłowo zamontować stelaż podtynkowy
Jak prawidłowo zamontować stelaż podtynkowy
Jak prawidłowo zamontować stelaż podtynkowy
Jak prawidłowo zamontować stelaż podtynkowy

Wybór właściwego systemu podtynkowego to jedna z podstawowych kwestii przy urządzaniu łazienki. Warto pamiętać, że w przypadku zabudowy podtynkowej znaczenie ma nie tylko jakości produktów, ale też i poprawny sposób montażu.

REKLAMA

Stelaże do podwieszanych toalet, bidetów a nawet umywalek cieszą się dużą popularnością. Ich ogromnym plusem jest szybki i sprawny montaż, oszczędność miejsca i łatwiejszy dostęp do sprzątania trudno dostępnych miejsc.

Sam stelaż i elementy przyłączeniowe ukryte są pod obudową ścienną, dlatego też odpowiadają one za efekt wizualny w łazience. Zaletą obudowy stelaża podtynkowego z płyt g-k jest możliwość dowolnego kształtowania zabudowy oraz łatwy dostęp do ukrytych instalacji w razie ewentualnej awarii.

Najczęstsze błędy podczas montażu

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy montażu stelaża podtynkowego jest niedostosowanie wysokości stelaża do grubości warstw połogi/przyszłej posadzki, wobec czego muszla WC jest zawieszona za nisko lub za wysoko.

– Wiszące przybory sanitarne mają znormalizowane wysokości zawieszenia, np. dla WC górna krawędź ceramiki od gotowej podłogi powinna znajdować się na wysokości około 41 cm, umywalka na 85 cm, pisuar na 67 cm. Kolejnym błędem jest zastosowanie zbyt cienkiej warstwy płyt g-k. Konsekwencją jest nieodpowiednia sztywność konstrukcji oraz możliwość uginana się je pod ciężarem ceramiki. Może również dojść do popękania płytek ściennych. Aby uniknąć takiego problemu należy stosować dwie warstwy płyty g-k o grubości 12,5 mm lub jedną warstwę o grubości 18 mm – mówi Małgorzata Rycaj-Dąbrowska, Product Manager marki Geberit. Do mocowania stelaża należy wykorzystać elementy systemowe, np. wsporniki dystansowe, które oferuje producent.

Gwarantuje to spełnienie wymogów odnoście wytrzymałości stelaża na obciążenie. Dla przykładu wytrzymałość statyczna stelaża do WC i bidetu wynosi 400 kg – dodaje Małgorzata Rycaj-Dąbrowska. 

Instalacja zgodna z normami

Przy montażu miski ustępowej instalator musi mieć na względzie prawidłowe umiejscowienie napowietrzanej instalacji kanalizacyjnej. Miska ustępowa powinna być podłączona do odpowiednio napowietrzonej rury.

Niedostosowanie się do zasad projektowania instalacji może skutkować zapychaniem się kanalizacji lub występowaniem bulgotania w przyborach sanitarnych. Dobór zbyt małych średnic przewodów kanalizacyjnych prowadzi do wytwarzania podciśnienie w instalacji, wówczas możemy usłyszeć charakterystyczne bulgotanie oraz może dojść do zassania wody z syfonu. Jeśli w syfonie zabraknie wody w pomieszczeniu będziemy odczuwać nieprzyjemne zapachy z kanalizacji – podkreśla Małgorzata Rycaj-Dąbrowska.

Autor: Piotr Sawczuk


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA