REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak wybrać źródło dofinansowania na nową instalację grzewczą?

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 24 lut 2016 13:31
Jak wybrać źródło dofinansowania na nową instalację grzewczą?

Kiedy klient upewni się, że może ubiegać się o dotację na wymianę instalacji grzewczej to pojawia się problem znalezienia źródła dofinansowania. Skąd i jak je pozyskać?

REKLAMA

Więcej informacji na temat jak ubiegać się o dotację na wymianę instalacji grzewczej klinknij: dotacje na urządzenie grzewcze

Możliwości otrzymania pieniędzy na nowe urządzenie grzewcze jest bardzo wiele i nie sposób wymienić ich wszystkich. Najpopularniejsze są następujące programy: Kawka, Prosument, a także PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji).

Idziemy na "Kawkę"?

W obecnej edycji programu Kawka budżet na dotacje wynosi ponad 120 mln zł. Z NFOŚiGW pieniądze są przekazywane do samorządów – aktualnie do wszystkich województw w kraju. Z dofinansowania mogą skorzystać mieszkańcy miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 5 tys.

Jednak nie wszystkie gminy zdecydowały się na realizację tego programu. Aktualnych informacji warto szukać na stronach internetowych gmin.

Wysokość dotacji różni się w zależności od miasta. W Poznaniu można otrzymać dotację w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych (do 80 zł/m2 lokalu, do 6 tys. zł na lokal), a we Wrocławiu w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie do 12 tys. zł).

Sprawdź program PONE

W wielu gminach można także skorzystać z dofinansowania w ramach Pone, czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Tak jest między innymi w Krakowie.

Tu o dotację mogą starać się podmioty zainteresowane wsparciem m.in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych.

Programy najczęściej dotyczą termomodernizacji budynków, w tym wymiany urządzeń grzewczych. Wysokość dotacji jest uzależniona od mocy nowego urządzenia i powierzchni lokalu.

Prosument dla eko rozwiązań  

W programie Prosument można z kolei starać się o dotację na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła.

Dotacja będzie mogła wynieść 20 lub 40% wartości inwestycji.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA