REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jaki klej wybrać do płytek na ogrzewaniu podłogowym?

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ/UK
  • 21 sty 2016 12:39
Jaki klej wybrać do płytek na ogrzewaniu podłogowym?
Chemia oraz materiały budowlane, stosowane przy ogrzewaniu podłogowym muszą uwzględniać działanie naprężeń termicznych. Fot. Domalux
Jaki klej wybrać do płytek na ogrzewaniu podłogowym?

Montowane w łazienkach ogrzewanie podłogowe od pewnego czasu stało się wręcz standardem. W przypadku ogrzewania podłogowego klej powinien zapewnić możliwość przeniesienia naprężeń termicznych wynikających z różnej rozszerzalności liniowej podłoża i płytki.

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe to niewątpliwie duże udogodnienie, szczególnie w takich pomieszczeniach jak łazienka. Należy podkreślić, że system ogrzewania podłogowego wyróżnia się – w porównaniu z typowymi łazienkowymi grzejnikami ściennymi – wysoką bezwładnością cieplną.

Rozszerzalność cieplna

Wysoka bezwładność cieplna oznacza, że ogrzewanie podłogowe bardzo wolno się nagrzewa, ale też i długo emituje ciepło, co wiąże się z długotrwałym obciążeniem termicznym, jakie musi przenieść zaprawa klejowa. Pod wpływem działania wysokich temperatur zaprawa ulega rozszerzeniu cieplnemu. Innymi słowy po aplikacji i wyschnięciu zmienia ona swoje rozmiary, nieznacznie kurcząc się (kiedy temperatur spada) i rozszerzając, gdy temperatura rośnie.

Zwykłe zaprawy klejowe nie są w stanie przenosić takiego rodzaju naprężeń i po jakimś czasie odspajają się od płytek, które wykazują mniejszą rozszerzalność cieplną i odkształcalność niż zaprawa. Ta różnica powoduje powstawanie naprężeń miedzy okładziną i spoiną. Jaki rodzaj zaprawy zatem się sprawdzi?

Elastyczne, ze zwiększoną przyczepnością

Znakomicie do tego celu nadają się kleje elastyczne o odkształceniu poprzecznym S1, lecz ze względu na niewielkie gradienty temperatur występujące przy ogrzewaniu podłogowym dopuszczane są przez producentów również kleje bez tego parametru, nazywane umownie elastycznymi, bądź uelastycznionymi.

Czynnikiem sprzyjającym przy przenoszeniu naprężeń termicznych podwyższona oczywiście przyczepność do podłoża (klasa C2), ale często możliwość zastosowań na ogrzewanie podłogowe mają kleje normalnie wiążące klasy C1.

Wielkoformatowe utrudnienia

W przypadku płytek wielkoformatowych, na podłożach trudnych i specjalnych oraz w miejscach narażonych na podciekanie wody klej należy nakładać również na spodnią stronę płytki (przyklejanie  tzw. „metodą kombinowana”).

Odkształcalny klej zabezpiecza m.in. przed odspajaniem płytek. Dodatkowo, kompensuje również naprężenia mechaniczne na trudnych podłożach (np. stropach drewnianych, płytach g-k), jak i na elastycznych hydroizolacjach typu „Atlas Woder E”, „Woder W”, czy też „Woder Duo”.

Nie tylko na ogrzewanie

Odkształcalność jest cechą kleju istotną nie tylko w przypadku montażu okładzin przy ogrzewaniu podłogowym, ale również w miejscach takich jak korytarze, hole, pasaże sklepów, schody, czyli w tzw. ciągach komunikacyjnych. Klej kompensuje wówczas naprężenia mechaniczne wynikające z działania sił związanych z intensywnym ruchem pieszym.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA